Необикновен сън дава начало на кариерата на народната певица Димана Мирчева – Dia. Резултатът е модерен проект, адресиран към младите. „Егея“ е народна песен, комбинирана с една от най-актуалните тенденции в електронната музика в момента – трап.
17-годишната Dia от дете показва своя певчески талант, увлича се по стиловете поп и джаз, участва в много конкурси. Когато кандидатства в Национално музикално училище „Любомир Пипков“, за изненада на всички тя избира специалността народно пеене. Фолклорът ме привлича неудържимо – обяснява младото момиче. – Постоянно търся и слушам по интернет и медиите.
Електронната музика също въздейства на Dia по изключителен начин. Така тя се решава на смелата комбинация. В училище певицата изпълнява предимно музика от македонския край. Песните там са много емоционални, а текстовете носят позитивно послание – разказва Dia. Ето и историята на нейния дебют:
„Егея“ е песен от Егейска Македония. Основната й тема – любовта, вълнува много тийнейджъри. Историята е за младеж, който копнее да види своята любима. Сънувах, че изпълнявам тази песен на фона на трап, облечена с народна носия. Веднага разказах на майка си странния сън. Тогава тя каза: „Хайде да го превърнем в реалност!“ Веднага се обадих на композитора и тонрежисьор Алекс Нушев. Той много се зарадва и ме запозна с другите членове от ANP Music production. Така се роди „Егея“.
Доста дълго търсехме подходящата народна песен. Преди „Егея“ пробвахме с три други. Димана сама предлагаше кои да обработим. Реших, че за да се получи мост между мен и нея, имам нужда от съдействието на млади хора. Обърнах се към Атанас Борисов и Петър Алексиев, които имат богат опит в миксирането на фолклор и електронна музика. Всъщност „Егея“ е първият продукт на нашия виртуален лейбъл „ANP Music production“. Името му е образувано от инициалите ни – Алекс, Насо и Петър.
Сред артистите, с които Dia мечтае да работи, е Тафо Великов – музикантът, който майсторски смесва на диджейския пулт народна музика и дъбстеп.
Според мен това е бъдещето на българския фолклор – убедена е Dia. – В автентичния си вид той много се търси, но интересът сред младите е малък. Те не го възприемат, защото смятат че на тази музика не може да се танцува или релаксира. Затова аз реших да им докажа противното, като създам песен, с която да ги накарам да се раздвижат и да им покажа, че фолклорът не е скучен.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..