Наричат я принцесата на българската поп музика. От 2011 г., когато за първи път стъпва на сцената на музикалното шоу „Х factor“ до днес, животът на Михаела Филева претърпява коренна промяна. Всичко, което исках тогава, беше да правя музика, както на мен ми харесва и с нея да докосна хората – спомня си певицата. Започвайки само с това единствено желание, тя изминава своя път до сърцата на феновете и днес се гордее със своя дебютен диск „Инкогнито“.
Инкогнито е нещо неясно, неразпознаваемо. За мен бе много важно албумът да бъде концептуален, да е подчинен на една идея. С него аз се разкривам на слушателите си – все едно съм седнала на кафе с тях. Разказвам им моите инкогнито истории – съкровени преживявания, които са ме вълнували през последните години и са се превърнали във вдъхновение. Всяка една песен обрисува конкретен момент от живота ми.
Борислав Бояджиев, известен като ди джей Бòрче и аз бяхме започнали работа върху композицията. Замисляхме я като мой солов проект. Усещах, че нещо липсваше. Тогава като текстописец към мен и Илия Григоров се присъедини Прея. Помислих си: „Това парче има нужда от повече женска сила.“ Предложих на Владимир Ампов-Графа като мой продуцент, да го реализирам като трио. От своя страна той, заедно с рапъра Били Хлапето и ВенЗи дадоха отговор с песента „Запазено място“. Така си направихме музикален дуел.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..