Ивайло Кринчев – новият диригент на Държавна опера Стара Загора

БНР Новини
Снимка: operasz.bg
От юли новият диригент на операта в Стара Загора Ивайло Кринчев встъпи в длъжност. Въпреки вълнението и радостта от назначението, музикантът съзнава какви предизвикателства го очакват:

Предстои ни да извървим заедно един път. Колективът на Стара Загора е с големи традиции, но се е нуждае от попълване на оркестъра и хора. Изключително щастлив съм, че успяхме да поставим класиката в жанра „Кармен“ от Жорж Бизе на открито в рамките на фестивала „Августа Траяна“. Старозагорската публика явно обича своята опера и има отношение към нея. И на концерта по случай нейната 90-годишнина, и на „Кармен” видях огромна публика, която живо се интересуваше от изкуството ни.

Ивайло Кринчев завършва Национална музикална академия „Панчо Владигеров” със специалностите „Хорово дирижиране” в класа на проф. Лилия Гюлева и „Оперно-симфонично дирижиране” при Димитър Манолов. Има участия в майсторски класове под ръководството на Илья Мусин в Санкт Петербург и Карл Остерайхер във Виена. Връщайки се назад, Ивайло Кринчев разказва как се е появил интересът му към диригентската професия:

Главна роля за това изигра познанството ми с Димитър Манолов, който за съжаление вече не е сред нас. По времето когато се срещнах с него, той бе главен диригент на Софийска опера. Само година по-късно наследи Добрин Петков, като пое филхармонията в Пловдив. Основното, което научих от него, е че всеки добър музикант може да ръководи оркестър, но ако искаш да си диригент на ниво, трябва да усвоиш философията на професията.

Като млад диригент Ивайло Кринчев натрупва опит в операта и филхармонията на Бургас, а от 1996 до 1999 г. е и директор на Бургаската опера. Под негово ръководство за първи път там са поставени оперите „Дон Жуан” от Волфганг Амадеус Моцарт и „Норма” от Винченцо Белини. На следващата година вече работи като артистичен директор и диригент за продуцентска агенция „Евростейдж” в Амстердам, Холандия, чрез която дирижира множество оперни спектакли из Европа. Паралелно преподава в Музикалната академия по специалностите „Оперно пеене с диригент” и „Оперно-симфонично дирижиране”. От 2001 г. е щатен преподавател, а от 2005 г. – доцент.

Името на Ивайло Кринчев е познато и в Южна Корея, където той изнася майсторски класове по дирижиране и оперна интерпретация в различни университети и гостува на симфонични и камерни оркестри.

През септември започва новият сезон на Държавна опера Стара Загора. Ивайло Кринчев разкрива някои от изненадите в него:

Месеците май и юни, когато аз още не заемах това място, операта се движеше по репертоарен план, определен от предходното ръководство. В предстоящия сезон имаме нови постановки. Сред акцентите е откриването на алтернативна камерна сцена в куклен театър Стара Загора. Също така ни предстои постановка на операта „Лучия ди Ламермур” от Гаетано Доницети – заглавие, което години е отсъствало от програмата на Старозагорска опера.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00