Брюксел удължи мерките в подкрепа на европейските фермери, пострадали от руското ембарго

Европейската комисия днес официално удължи до края на юни 2016 г. мерките в подкрепа на европейските производители на плодове и зеленчуци. Те бяха въведени миналата година в отговор на руското ембарго на вноса на храни от Европейския съюз. Днешното решение е резултат от руското удължаване на органичителните мерки с още 12 месеца. Според еврокомисаря по земеделието и селските райони Фил Хоган мерките са изиграли важна роля за намаляване въздействието на руското ембарго.

Норвежко-руската търговска палата обаче обяви, че заради ембаргото норвежкият износ за Русия е намалял през първата половина на годината с 2,8 милиарда крони или 78 процента спрямо същия период на миналата година.

Френските производители на плодове и зеленчуци също срещат големи трудности, призна Ерик Гюаш, който оглавява Френско-руската асоциация за селскостопанска продукция. По думите му, френските производители губят над 1 милиард евро годишно заради руското ембарго.

Европейската комисия одобри днес отпускането на 80 милиона евро на Йордания под формата на заем. Това е вторият и финален транш от програмата за макрофинансова помощ за кралството на обща стойност 180 милиона евро. Тя беше одобрена от Европейския парламент и Съвета на министрите през декември 2013 г. Първият транш по програмата от 100 милиона евро беше предоставен през февруари.

Заемите са само част от подкрепата на Европейския съюз за Йордания, която включва редовно сътрудничество за реформите на кралството в сферите на енергийната политика, заетостта и развитието на частния сектор. Припомням, че Брюксел също така е предоставил над 300 милиона евро на Йордания от началото на кризата в Сирия, за да помогне на страната да се справи с хуманитарните проблеми и рисковете за сигурността, възникнали заради конфликта.

По думите на еврокомисаря по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, Йордания е важен партньор на Европейския съюз и Брюксел иска да помогне на йорданския народ да се справи с последствията от сериозната криза в Близкия изток.

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45