Синьо, зелено… А защо не и малко снежнобяло лято?

„На сафари с фотоапарат” е темата на тазгодишния Фестивал на пясъчните фигури в Бургас, който продължава до края на септември.
Снимка: Булфото

Някога …В началото на август и в разгара на лятото за първи път заедно се попитахме: „Накъде?” По Черноморието, под масовите  аплодисменти, скоростно се издигаха хотели. Бетонът безцеремонно заемаше свободните пространства, по хоризонтала и вертикала. Зеленото и синьото на паркове, градини и свеж въздух се стапяха пред очите ни. Накъде? И докога? Сякаш бетонът бетонираше и хората. Малките селища постепенно опустяваха. Поколения кандидат-гурбетчии растяха с веруюто: „Учи, дете, да идеш на Запад. Тук нищо няма да се случи”.
А се случваше…Плахо, но жилаво…Като онази маргаритка от един любим наш анимационен филм. Какво ли не я мачка, тя  оцелява. И става по-издръжлива.
Издържаха фолклорните събори, културните фестивали. Дори се появиха нови и нови. Сред безпаричие и орязани бюджети, археолозите продължават да вадят поредните съкровища и тайни. Има къде да се отиде у нас, да се видят интересни места. Без да се бием в гърдите, че „От нашето по-убаво нема”, преоткривахме онази България, за която дълго време в новините нямаше място. После и това започна да се променя към добро.  
А ние продължаваме да обикаляме малките и големи места, у нас и по широкия свят. Разширяваме кръгозора. Научаваме повече за други страни и народи. Оказа се, че и те, и ние можем да си бъдем интересни взаимно.   
Така дойде поредният 7 август на 2015 година. Вместо фанфарни рождени дни, си спретнахме задушевен празник „Ден, в който слушателите разказват”. Не че не го правят всеки път, но сега, за такива моменти, удоволствието е по-сладко, когато е споделено. Какво ново в поредната Седмица на морето? Винаги има нови изненади, например Първият Арт фестивал в Тюленово с творчески работилнички, изложби, музика. Не може на морето без кулинарното предизвикателство за най-вкусна традиционна рибена чорба. 
Какво ли още няма в началото на август? В Бургас пясъчните хора правят морската ваканция неочаквана и екзотична. „Пясъчни хора” не са летовниците, лениво обръщащи морни тела за равномерен загар. Чуйте предаването и ще разберете защо пясъчните хора, с които ви срещаме, знаят тайната колко трайно може да е нетрайното.  
Други приятели радиопътешественици споделят с нас колко и какви видове кълвачи може да срещнем по време на разходка, на различна надморска височина у нас. А колко цвята „шапки” носят кълвачите? И още, и още споделени любопитни посоки.

В горещото августовско лято, когато на човек му се иска прохлада, ще ви заведем и на Снежен фестивал. Останете с предаването „А сега накъде?” и ще научите къде по света, в разгара на жегата у нас, може да се порадвате на весела зима.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07