„Киномания” се роди през 1987 година, създадена тогава от Държавното обединение „Българска кинематография”, която ръководеше целия филмов процес – разказва в интервю за Радио България Владимир Трифонов, съставящ програмата на фестивала. – Тя беше събитие, което дълги години всички зрители чакаха, защото успяваше да покаже много нови, горещи филми. След промените у нас, когато филмовият пазар се либерализира и бе ръководен основно от частни компании, „Киномания” имаше няколко критични години. В последните 10-15 години се стараем да я развиваме така, че да показваме изключително нови филми, разбира се, хубави. Специалният акцент е развитието на филмова култура с представянето на избрана класика и документални ленти, свързани с историята на киното.
В подборката на филми ще бъдат включени творби с награди от тазгодишните световни фестивали в Кан, Берлин, Венеция и др. В програмата участва новата българска лента „Каръци” на режисьора Ивайло Христов. Неотдавна тя спечели Голямата награда на престижния Международен кинофестивал в Москва. Творбата разказва за младежи от провинциален град – неудачници, но пък с достатъчно хъс да успеят. На завършилия наскоро във Варна фестивал „Любовта е лудост” тя грабна още два приза. Със сигурност в програмата на „Киномания” ще бъде и документалната творба „Усмивката на българското кино” на рано отишлия си режисьор Иван Георгиев-Гец.
Акцент в програмата на феста е театрално представление на „Хамлет”, но във филмов вариант. В ролята на датския принц се превъплъщава талантливият актьор Бенедикт Къмбърбач. Всички рецензии, които сме чели за него, са изключително хвалебствени, не просто защото той е невероятен актьор, а защото пресъздава един съвършено нов, съвременен тип Хамлет – посочва Любов Костова, директор на Британски съвет в България. С „Хамлет” започва и огромна програма за отбелязване на 400-годишнината от смъртта на Шекспир – глобално културно събитие на 2016-а година. То включва образователни, филмови и танцови прояви през цялата година.
Друг акцент в „Киномания” е филмът „Роджър Уотърс – Стената”. Според Мирослав Боршош, директор на Националния дворец на културата – място свързано от години с фестивала, и двете ленти са впечатляващи.
Надявам се по този начин да покажем не само че търсим масовата публика, но и онова фино и качествено кино, от което хората имат нужда – отбелязва той. – Подбрали сме много качествени филми. Изчакваме с екипа на „Киномания” да видим фестивала във Венеция, тъй като там ще има премиери, които предстоят и искаме да видим и преценим дали са подходящи за „Киномания”.
Ще добавим, че през ноември НДК ще организира в Париж Дни на българското кино.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..