Ако ние не можем да идем до него, то идва при нас. Пътуваща интерактивна изложба обикаля страната и дава възможност не само да „видим“, но и да „почувстваме“ Соленото езеро на Бургас. Обикновено с автомобила профучаваме край него, забързани за дългоочакваната почивка край морето. От няколко години, обаче, нещата се променят. Хората постепенно разбират каква невероятна притегателна магия е скрита в тази приказна територия. Неслучайно цялата 2015-а е обявена за Година на Лагуната на Атанасовското езеро! И както подхожда на една истинска звезда, езерото е на турне! След успешни гастроли из цяла България, в началото на септември пътуващата интерактивна изложба за Атанасовското езеро „акостира“ в София. Столицата също има свои езера, като Панчаревското например. Но Соленото езеро е нещо различно, не само заради солта: една невероятна симбиоза между слънцето, солта, водата, растенията, животните, птиците, цветовете... и хората! Разказ за способността природата, човекът и бизнесът да съжителстват в хармония! Изложбата е създадена, за да пътува. Деликатно си поставя и други задачи: да информира, забавлява и обучава, при това без назидание, а приятно, развлекателно, провокирайки сетивата и любопитството. Тази нелека идея е осъществена от Мариана Сърбова, Галина Милкова, Недко Николов, Диана Павлова, подкрепяни горещо от много приятели и съмишленици. На свой ред посетителите се отплащат с ентусиазъм, нови знания за Лагуната и още любов към езерото.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..