Русе - Инголщад, историческо пътуване по Дунавския лимес

| обновено на 11.09.15 в 18:13
Сякаш вчера бе есента на 2012 година, когато за първи път страната ни бе домакин на Международен лимес конгрес. Авторитетният форум се състоя от 6 до 11 септември 2012 година в Русе и тъкмо на него бе взето решение следващият XXIII Международен лимес конгрес да се проведе в Инголщад.
Русе е на 496-тия км по реката. Инголщад – на 2 458, 3 км. Почти на 2 000 километра географско разстояние. Как стоят нещата, измерени според историята? Лимес означава граница. А историческите граници са нещо различно. Дунавският лимес днес може да е културна връзка между държави и народи с общо минало.
Що за селище е Инголщад? - Обикновено за град, в който се намира главният завод на един от най-големите автомобилни гиганти, масовите очаквания са това да е място с динамика и високи скорости. Инголщад е различен - солиден, спокоен, бюргерски, дори на пръв поглед малко тромав и скучен. Но само на пръв поглед... А в музея „Ауди“ може да обикаляте пеша поне цял ден, с кола- със сигурност в продължение на няколко часа....
 В Германия има стара поговорка: „Който владее Инголщад, той държи ключа към цяла Бавария“. Историята сякаш струпва куп странни обстоятелства.
В едноименния роман на Мери Шели това е родното място на чудовището, създадено от учения Виктор Франкенщайн, а Ingolstader alte Anatomie днес е Музей по медицинска история. В този град през 1748 година е роден Адам Вайшаупт, основател на Ордена на илюминатите- тайно баварско общество.
Инголщад е първата крепост в Германия, която издържа цялата шведска обсада през едни далечни столетия..... И сега в Музея на баварската армия се пазят останките от коня на шведския крал Густав Адолф, съхранявани почти 400 години. По време на Първата световна война, в Инголщад от 130 военнопленници, впоследствие 7 са произведени в генерали от френската армия. Сред тях, кой да предположи, е бъдещият президент на Франция Шарл де Гол. Говори се, че при такива неформални обстоятелства се е срещнал с бъдещия съветски маршал М.Н. Тухачевски.
Градът с около 130 000 жители има 60 църкви...И пак тук ще чуете историята за Дяволския камък.
В Инголщад на търговията е отделено специално внимание. Тъкмо тук е приет най-старият закон за храните Райнхайтсгебот, който все още е в сила. Подписан е през 1516 г.от дука на Бавария Уилям IV. Според документа, истинската бира може да бъде произведена само от хмел, ечемик и вода!
Градът се гордее с чистотата на своето пиво, както и с Търговското село- едно от 9-те обособени европейски средища, в които се предлагат изключителни маркови стоки от цял свят...
В средата на септември 2015 година, обаче, в Инголщад акцентът пада върху друга престижна марка и това е Международният лимес конгрес! Световната среща на учените е „сверка на часовницитие“ в археологията и историята по отношение на Римската империя. Там се очертават и параметрите за бъдещата научна проблематика, връзката с развитието на Дунавската стратегия.
Как бързо лети времето! След XXII-я Международен лимес конгрес в Русе, нашите археолози трябваше да се справят и с подготовката на Сборник с доклади от вече отминалия форум. Който се е занимавал с подобни ангажименти, знае цената на усилията, упоритостта и търпението, които са необходими. Дори по света, в така наречените „добре уредени държави“, често тъкмо този момент се превръща в „исторически“, а мисията - в почти невъзможна. Българските учени се справиха! В том XLII от „Известия на Националния археологически институт“ са представени докладите от Конгреса в Русе. Изданието е под редакцията на доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН, и ас. Николай Шаранков от катедрата по Класическа филология на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07