Диригентът Славил Димитров – „Щастлив съм да работя във формация с прекрасна атмосфера“

Славил Димитров
Снимка: Софийска филхармония
В края на юни станаха ясни резултатите от конкурса за диригент на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“. Ръководството на състава бе поверено на Славил Димитров – пианист, композитор и диригент с богата творческа биография. Няколко месеца по-късно, в навечерието на сезон 2015/2016 г. музикантът и ансамбълът смело вървят по новия си общ път. За втора поредна година живописният природен парк на двореца „Врана“ стана домакин на фестивала „Сподели музиката“ (11-13.09). През втората вечер хоровата капела и симфоничният оркестър на „Софийска филхармония“ представиха класическа поп и джаз програма със солисти Камелия Тодорова и Михаил Йосифов. Публиката чу някои от хитовете на певицата с нови аранжименти за симфоничен оркестър и хор, а джаз-тромпетистът изпълни две пиеси, отново пречупени през нов поглед.

Сега, когато хоровата капела активно се подготвя за сезона, диригентът Славил Димитров вижда още по-ясно реализацията на творческите си идеи, едната от които е основаването на детски хор към формацията:

По неговото създаване се работи доста сериозно – разказа той. – Преди всичко трябва да се намери сграда където хорът да репетира, защото комплекс „България“ не може да побере осем състава. Освен това, репетиционният процес при един детски хор е много по-широк, отколкото при професионалните състави. В процес на преговори сме и вече имаме споразумения с определени институции. Надявам се, че в най-скоро време ще започнем кампанията по набиране на деца.

Според Славил Димитров основният проблем на хоровото изкуство в България е, че в часовете по музика в общообразователните училища не се пее. Там се учи теория. Неслучайно името на предмета бе променено от „пеене“, както беше навремето, на „музика“ – казва маестрото.

Ценен сътрудник в работата на капелата ще бъде София Бърдарска, която спечели конкурса за хормайстор на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“. Тя получава професионалната си подготовка като хорист и диригент от хор „Мадригал“ и неговия създател проф. Стоян Кралев. Освен дългогодишно приятелство, Славил Димитров и София Бърдарска споделят и общи естетически виждания. В нейно лице имам много голяма опора, защото гледаме в една посока – казва диригентът. Сред приоритетите му в работата с хоровата капела е обогатяването на нейния репертоар. Този сезон ансамбълът ще представи абонаментния цикъл „Именити православни композитори“. Повече научаваме от Славил Димитров:

Възнамерявам да направим интеграл, колкото и амбициозно да звучи. Искам да има засилено присъствие на църковно-славянска музика в афиша на филхармонията. Тази година имаме три концерта с едни от най-известните църковно-славянски произведения. Желанието ми е да покажем на публиката пътя на тази музика, защото тя и в момента се развива. За съжаление у нас 45 г. не са писани такива песнопения с изключение на няколко от Здравко Манолов, които са много трудно откриваеми, защото се апокрифни. Правя всичко възможно да издирвам партитури и те да видят бял свят. Освен това, щастлив съм да кажа, че много църковна музика ще бъде написана специално за концертите на Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00