Две трети от земната повърхност се поделят между пет гигантски водни басейна – Атлантически, Тихи, Индийски, Северен Ледовити или Арктически и обособеният като самостоятелен от Световната хидрографска асоциация през 2000-та година Южен полярен, известен още като Антарктически океан.
От тези, около седемдесет и един процента от площта на нашата планета човечеството на практика до момента е проучило едва около пет – на човек понякога дори му се струва, че „венецът на природата“ знае повече за Луната и Марс, отколкото за родината на своя живот. За сметка на това, Световният океан продължава неудържимо да се прегрява, окислява и задъхва, губейки непрекъснато кислород. Появиха се и първите морски пустини – бунища в океанската акватория. Черупките на някои морски животни вече буквално се разтапят в своя дом. Много корали и миди все по-трудно успяват „да построят“ своите скелети, а десетки градове, даже острови са заплашени от потъване в резултат на покачването на морското равнище. Свидетели ли сме вече на необратими процеси в хидросферата и какво можем да направим, за да спасим люлката, в която се е залюлял единственият, познат до сега в Космоса живот? Мутира ли океанската флора и фауна и какво се случва в нашето Черно море? Ще ни помогнат ли странните авангардни идеи за спасяване на океана, авторите на които допускат дори „наторяване“ с желязо и „погребване“ на въглерода в подземните кухини на изчерпаните нефтени находища? За отговорите на тези въпроси без „ах“ и „ох“ разчитаме на океанографа доц. Елисавета Пенева.
• 360 градуса: ихтиологът Тихомир Стефанов – кой е любимият вид пластмаса за ядене на зоопланктона?
• Вечният двигател: екотехнологът Асен Ненов – фитопланктонът, който цъфти, докато умира, а би могъл да се преражда в храна, в гориво и биофасади за бъдещите ни сгради.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..