Стилиян Иванов с книга за безсмъртието на човешката душа

БНР Новини
Стилиян Иванов на представянето на книгата му.
Снимка: Венета Павлова

„ВG ТАЙНАТА. От Орфей до Ванга” – под това заглавие излезе книгата на известния режисьор Стилиян Иванов. Авторът я нарича кино-книга, тъй като в основата й са филми, снимани от него. Впрочем, той е автор и режисьор на повече от 40 документални ленти, някои от които се разпространяват в цял свят.

Причината тази книга да е факт, е че един мой дългогодишен приятел – Мартин Радославов, непрекъснато ми казваше: „Нямам време да гледам филмите, кажи ми с няколко думи за какво става въпрос.” Това не беше много добра оценка за нещата, с които се занимавам, но пък той ме стимулира да нанеса на хартия всички тези впечатления, които съм придобил от срещите ми с хора и идеи. Хора, които подобно на мен и на голяма група мои приятели, вярват в безсмъртието на човешката душа. И в това, че всеки от нас идва на този свят като поредица от прераждания единствено и само с цел да се усъвършенства, противно на общоприетата представа, че ние сме тук, за да ядем, пием и се размножаваме. Мартин беше доста упорит, настоявайки да напиша тази книга, която излезе в издателство „Апостроф”. Благодаря им от сърце.

В началото на 1996 година Стилиян Иванов и голямата българска актриса Невена Коканова гостували на пророчицата Ванга. Впрочем, когато бил дете, тя излекувала заекването му. Години по-късно той нямал куража да си признае, че иска да снима филм за нея. След двучасовото им гостуване Ванга го окуражила: Знам за какво си дошъл. Ке стане. И станало. В книгата можем да прочетем и за чудесата, свързани с преподобна Стойна – пак в този край на страната. В църквата, в която тя живяла, и днес се стичат хора от България и съседни страни да търсят изцеление. В изданието е представена и друга българска  ясновидка – Вера Кочовска. Когато я канят в Япония и я подлагат на сложни изследвания, става ясно, че тя може да промени киселинността на водата, градуса на алкохола и кръвното налягане. Феноменалната Вера разчита древни книги, чете мисли на японски, лекува безнадеждно болни.

Книгата ни среща и с лечителя Петър Димков, създал тритомника „Българска народна медицина” и спасил живота на хиляди българи. Каква е тайната на дълголетието според него? Чиста съвест, добро сърце и умереност във всичко. Живейте братски, човешки.  Господ е дал Десет заповеди, но Христос ги е свел до една и тя е: не прави на другите това, което не искаш на теб да правят. Дъщерята на лечителя – художничката Лили Димкова, също е представена в томчето. Ето как редакторът на книгата Драгомира Иванова се обърна към автора й:

Аз искам да ти благодаря за това, че ме допусна до твоя свят не за първи път, благодарение на работата заедно. И с това ме приближи до хората, за които си писал и си направил филми. Знам от самото начало, че тази книга е училище по живот, който е по пътя на духовното.

В книгата читателят ще научи повече за тракийската цивилизация и великия Орфей, ще навлезе в мистичния свят на дервишите, ще получи полезни съвети за живота, здравето, любовта, приятелството.

Това, което предстои да се случи, е че през тази година подготвяме два филма, единият от тях е за шаманизма – разказва Стилиян Иванов. – Започнахме през декември месец миналата година, когато пътувахме до Канада. Срещнахме един уникален човек от племето Леден кристал. Аз самият бях изненадан от факта, че нещата, за които говореше, вече ги бях чувал в Индия, в Турция, в Египет. А той твърдеше, че не е чел книги, защото знанието, което има да предаде, е неговото извечно знание, на неговия род, на неговото племе. И през цялото време говореше именно за прераждането на душата и за смисъла на човешкия живот. Това е единият филм. Другият е посветен на Нешка Робева. Тази година тя става на 70. Избра мен като режисьор да разкажа за нейния живот по повод юбилея й.

Снимки: Венета Павлова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07