Феминизацията на учителската професия – има ли рискове за учениците

Снимка: БГНЕС

Въпросът вълнува родителите, особено на фона на стряскащите прояви на насилие и нееднозначните оценки на общественото мнение за променящите се роли и характеристики на половете днес. Отговорът не е прост, предупреждават специалистите. Първото, което е от значение, е учителят да е добър, независимо дали е мъж или жена. Самите деца, особено в предучилищна и начална училищна възраст дори предпочитат учителките. Обобщенията са трудни и заради наличието на регионални особености като трудовата заетост, възрастта, етническата принадлежност на населението. Когато пък става въпрос за глобалните измерения, напред излизат допълнителни предпоставки, определящи дела на учителите мъже (любопитно е, че те са мнозинство както в слабо развити страни в Африка, така и в някои силно напреднали западноевропейски държави). Така или иначе, присъствието на мъже в класната стая е полезно не само за учебните постижения, но и за изграждането на личността на момчетата и момичетата. Когато това не е възможно и особено когато и в семейната среда отсъства мъжката фигура, е добре тя да се потърси в други форми на занимания, защото не намирайки в училище или в семейството балансиран мъжки модел на поведение, децата, особено момчетата, се насочват към екстремни образци и прояви. Във всички случаи обаче феминизацията на учителската, както и на ред други професии, не трябва да е повод за подценяване на качествата и възможностите на жените, а тъкмо напротив. Впрочем, от десетилетия в световен мащаб границите между традиционното мъжко и женско се размиват, макар че феноменът и възприемането му в различните общества е доста различен.
Повече за мъжките и женските модели не само на индивидуално поведение, но и като форми на организация на обучението чуйте от разговора с психолога Панайот Рандев, председател на фондация „Човек плюс“, гост в рубриката „Всичко за образованието“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07