Само преди няколко месеца към семейството на българските неделни училища в чужбина се присъедини още едно – в градчето Мандельо, недалеч от Кан, Южна Франция. Плод е, както всички подобни училища, на силната воля и активността на местната българска общност. В пъстрата мозайка от националности по френското средиземноморско крайбрежие, съвсем естествено и нашите сънародници търсят свое място и начин да изявят своята култура, език и история. С пълното разбиране и подкрепа на общината и със съдействието на сродни организации, българското неделно училище разполага с хубава зала, в която се провеждат занятията на децата и различни културни събития, свързани с нашите традиции.
Началото не е лесно, защото наемът, режийните разходи, помагалата и консумативите са изцяло финансирани от родителите. Има нужда от учебници, подходящи за обучение в чужда езикова среда, както и от финансова подкрепа. За да се включи към програмите за подпомагане на българското Министерство на образованието и науката (МОН), новото училище трябва да се утвърди и да покаже постижения в продължение на няколко години. Амбициите на екипа са училището да стане център за български език и култура, отворен и към другите общности от региона, плануват се концерти, спектакли, български кът в местната библиотека, разказва в рубриката „Всичко за образованието“ госпожа Венцислава Шойкова, българска музикантка, живееща от дълги години във Франция, председателка на асоциация „Букварче“ и на българското неделно училище „Иван Вазов“ в Мандельо, Южна Франция.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..