Филмов проект ще разкаже историята на християнството по българските земи

БНР Новини
Кадър от филмовия проект „Достойно ест”
Песнопението „Достойно ест” е изпято пред образа на Божията Майка за първи път през X век. В навечерието на нейния празник – Благовещение, в Националния църковно-исторически музей отново прозвуча химнът, посветен на Света Богородица.

Повод бе представянето на нов филмов проект за раждането, силата и вярата на един народ – „Достойно ест”. Създаването му е подкрепено от Светия синод и Негово Светейшество Патриарх Неофит, а като партньори се включват министерства, общини и туристически организации, както и националните медии: БНР, БНТ и БТА.

Филмовата поредица ще се състои от 3 филма по 40 минути, проследяващи хилядолетната история на християнството по нашите земи. Амбицията й е да възкреси духовната ни история, да я съхрани за следващите поколения и да покаже възможностите за поклоннически туризъм по местата, където се намират духовните и материални образци на българската християнска култура.

От тази трилогия ще научим за християнската вяра по българските земи много преди основаването на Църквата през 870 година. Първият филм – „За раждането” – разказва, че тук са създадени първите апостолски църкви още през Първи век. Ето какво споделя преподавателят от Богословския факултет доц. Павел Павлов, който е автор и консултант при създаването на поредицата:

Искаме да покажем ранното християнство. В старата ни историография и особено в комунистическия период то беше много маргинализирано. Периодът преди времето на свети цар Борис І се представяше изключително като езически. Ние искаме да разкажем за ранното основаване на местните църкви по нашите земи още от времето на апостолите – по Черноморието, по Беломорието, в периферията, в Сердика, във Филипопол... Проектът имаше друг сценарий, но когато се включих аз, това беше едно от условията – да можем да разгледаме тази ранна история, за да можем да разкажем за първия век. Да представим апостолите, да покажем, че нашата земя наистина е апостолска земя. Тук са проповядвали свети апостол Андрей по черноморското крайбрежие, свети апостол Павел по Беломорието. Наблягам на това, че в трите области – Мизия, Тракия и Македония, има апостолска проповед още в средата на Първи век. След това техните ученици и последователи разгръщат локалната мрежа на църквите в големите градове – Сердика, Филипопол, Марцианопол. По-късно през Втори век имаме вече ясни сведения в изворите за местни църкви с епископ в Дебелт и други наши градове, които са от късната античност и ранното средновековие. Има такива следи, ние знаем градовете, знаем местата, които са посещавали апостолите. Важното е да се направи една карта, която да показва ясно откъде са минали те. Голямата трудност е достъпът до тези места, защото пътищата липсват, пътеките са обрасли. Ако тръгнем да снимаме в най-подходящото време, обикновено всичко е обрасло вече. Стремежът е да се гледа, да се търси просветителският ефект. Да бъде като начало на едно откривателство – особено за младите хора.


Филмите ще бъдат преведени на няколко езика, а събитията, образите и обектите на духовната история ще се пресъздадат със средствата на най-съвременните технологии – многоканален звук, въздушни и подводни снимки, специални ефекти и авторска музика на младия композитор Георги Стрезов. За първи път богатството на църковната ни история ще бъде представено по този начин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

Празникът Възкресение ни връща вярата и надеждата за един по-добър свят

Великден е! Възкресение Христово е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Той се възприема като най-великото събитие в историята на човешкия род. На този ден се празнува възкръсването на Божия син от света на мъртвите. Той изкупил със смъртта Си греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда..

обновено на 19.04.20 в 15:46

Отец Владимир Дойчев: Спасителят иска да види грешници, които желаят да се променят

Времето край Рождество Христово, когато блесват елхите в домовете ни и се изпълваме със светлина, насищаме с очакването за най-много чудеса. Но в еуфорията на празника като че ли забравяме за единственото и най-истинско чудо – Раждането на Спасителя. Покрай тази суетня около празника – обикалянето за подаръци,..

публикувано на 25.12.18 в 08:00

Видински учител обикаля света пеша преди повече от век

Преди повече от век един видински учител изоставя класната стая и тръгва да изследва света. Нищожните средства, с които разполага, не му позволяват да се качи на параход. Ала безпаричието не успява да сломи непоколебимия му дух – той взема със себе си скромен багаж и се отправя на околосветско пътешествие... пеша. Кой е авантюристът,..

публикувано на 17.12.18 в 08:30

Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува

Откритието на млад уредник от музея в Карлово преди броени дни предизвика истинска сензация за широката общественост и за изследователите на живота и делото на Васил Левски. Името му е Виктор Комбов, който по време на кратката си научна командировка до Държавния архив в Истанбул попада на непозната за българските изследователи снимка на..

публикувано на 11.12.18 в 11:34

Храм-паметникът „Св. Андрей Първозвани” в София пази паметта на опълченците на България

Тя е единствената не само в София, но и в Софийска епархия, започва разказа си за черквата „Св. Андрей Първозвани“ отец Стилиян Табаков, който служи в нея. Много малко са епархиите в Българската православна църква, в които има храмове с името на Свети Андрей. А този специално е свързан с паметта на загиналите за свободата на България опълченци,..

публикувано на 30.11.18 в 13:24

Една военноморска легенда продължава своя живот

Последната българска бойна подводница „Слава“ има  шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на  пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“,..

публикувано на 29.11.18 в 09:00