Чудото на огъня, наречен „Благодатен”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Според някои е обикновен фокус за вярващите или благодатен повод „търговците в храма” на различни религии да припечелват от него в навечерието на празничното Възкресение Христово. Според други - светлина на Небесната истина и закрила, намерили в своеобразно огнено Откровение път към православното християнство чрез своя Божествен произход още от древни времена. А за някои учени - поредното предизвикателство, което търси закономерни обяснения и причини, вместо поводи. Пред такова предизвикателство се изправя например физикът, ръководител на лаборатория за йонни системи към руския Национален изследователски център „Курчатовски институт” Андрей Волков, провел преди време научен експеримент в храма на Божи гроб в Йерусалим. Изводът: едва ли става дума за фокус, щом научната апаратура регистрира рязко нарастване, пик на електромагнитното излъчване на полетата, фиксиран от компютър по време на спонтанната поява на мистериозния пламък, който в първите минути след появата си не пари и не изгаря.
Но от кога датират най-ранните сведения за появата на Благодатния огън върху Божия гроб като част от православната обредност? Как се стига до единствения случай, за който се твърди, че Огъня „се спуска” извън пределите на църквата „Възкресение Христово”? Вярно ли е, че през 1238 година папа Григорий IX го заклеймява като измама и с какви други доводи скептиците свързват чудото на свещения Огън, слизащ от Небето в различни исторически периоди? Към отговорите на тези въпроси се отправяме заедно с богослова Катя Дамянова, изследовател и свидетел на феномена.
• „360 градуса”: химикът Цветомил Воиславов - самозапалващият се бял фосфор при контакт с въздуха и Благодатния огън.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07