Лили Друмева е добре позната фигура на артистичната сцена не само у нас, но в Европа и САЩ. Началото на нейния път в кънтри музиката е преди двайсет години. Повечето меломани я познават като певица, автор на песни и създател на блуграс група „Lilly of the West”, а това се случва през 1996 година. За този период от време тя издава девет албума. Със своята формация певицата има изяви на много концерти и фестивали, прави европейски турнета. Както е известно, родината на кънтри музиката е САЩ, затова Лили Друмева е имала и най-много музикални ангажименти там през годините. В „страната на неограничените възможности“ е специализирала кънтри и блуграс музика.
Албумът е в по-различен стил от предишните – споделя Лили Друмева за слушателите на Радио България. – Досега пишехме предимно кънтри и блуграс песни, докато сега в „Strong Machine“ направих завой към поп музиката. Това стана случайно след срещата ми със Стамен Янев и Николай Пеев, познати от група „Акустика“. Един ден Ники дойде при мен и ми каза, че е написал песен специално за мен, с името „Някъде назад“ и тя стана първата, записана за албума. Около нея решихме да направим още няколко песни в стила акустичен поп. Така започнахме да работим заедно, а Стамен направи аранжиментите. Две години съм работила над този проект, като в него силно се усеща влиянието на двамата музиканти, които са майстори в поп жанра. Винаги съм искала да имам поп албум. Мисля, че се получи една много хубава колекция от десет авторски песни. Със свои текстове участие взе и Деси Софранова. Има песен, която е по музика на моя приятелка от Лондон – Хана Елтън Уол. Текстът е на поета с китара Гриша Трифонов, който за съжаление миналата година напусна този свят. Песента се казва „Тръгвай днес“.
През пролетта „Lilly of the West” изнесоха няколко концерта в София и Варна. Активната им музикална програма продължава и през лятото с изяви на различни открити сцени в столицата. Какво предстои още:
В началото на август заминаваме за Франция и там ще свирим за трети път на голям блуграс фестивал, който се провежда от десет години – разказва певицата. – В началото на септември заминавам за Любляна, по покана на певицата Дидка – звезда на словенската сцена. Тя ме покани да участвам на нейния концерт на 11септември по повод промоция на новия й албум. Идеята е да изпълня една нейна песен с куплет на словенски и обратно – тя да изпее моя с куплет на български. Това много ме радва, тъй като досега не съм имала концерт в тази държава. На 1 октомври с групата ще направим в София голям концерт по повод 20 години от създаването на „Lilly of the West”. Ще организираме празник за всички – за приятелите ни и за тези, които са свирили в групата до сега. Разбира се, ще има и торта с 20 свещи. Ще изпълним избрани песни от огромния ни репертоар, включен в десетте ни албума, издадени до момента.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..