В този контекст провеждането на творческата академия може да се нарече истинско предизвикателство, както за лекторите и менторите, така и за младите таланти. Организаторите са се стремили да съхранят паметта за поета жива, но и да не посрамят името му с нещо недостойно или грозно. Повече за академията и реализацията й, ще научим от поета Илиян Любомиров:
Това е проект, който родихме съвместно с Ирена Иванова, Димитър Стоянович и Лъчезар Аврамов. Всички искахме да създадем място, където хората да се обучават, да се срещат с големите имена в сценарийното писане, поезията и прозата. В последно време има много голям интерес към четене, писане и издаване. Просто имаше необходимост на пазара да се създаде място, където хората да получават основите в различни направления. В момента те са четири: поезия, проза, кино и телевизионен сценарий. От следващия семестър предстои да създадем още 4 или 5. Те ще са театрална драматургия, редакция, рекламно писане, публицистика и превод, защото всяко писане си е отделен занаят и има своите особености. Затова за нас беше важно да разгърнем максимално палитрата от курсове.
За Илиян хвърчащите хора са всички онези, които са докоснати от словото и не се страхуват да се посветят на литературата изцяло. Защото тя изисква да я преживееш, усетиш и да й се отдадеш напълно.
Завършилите академията имат възможност да продължат обучението си в майсторските класове на своите преподаватели, които ще започнат през октомври. Всички курсисти, които успеят да завършат своите ръкописи според насоките на преподавателите им, ще имат среща с издатели и възможност техния труд да бъде публикуван. Писането е едно пътуване, в което всеки може да открие себе си и да развие таланта си, затова обаче е нужно да имаш добър учител. В академията лекторите са професионалисти в литературата, сценаристи и режисьори като Любен Дилов-син, Стефан Командарев, Ангел Игов, Владимир Зарев, Тома Марков и други. Не е случайно, че преподавателите са от няколко поколения, тъй като по този начин може се запълни пропастта между младите и по-възрастните творци и всеки ще може да научи нещо от другия. Така мисли и един от талантливите автори в творческата академия Карина Попова. Според нея във всеки един творчески момент трябва да даваш свобода и спокойствие на въображението си и да се вгледаш в детайла. Именно в малките неща се открива твоята индивидуалност независимо от изкуството, с което се занимаваш.
Директорът на Националния дворец на културата Мирослав Боршош заяви на откриването на академията, че освен да имаш талант, е важно да можеш да го откриваш в другите и да им помогнеш да го развият.
В края можем да кажем, че тя е изпълнила своята мисия. Ако смятате, че имате талант или просто обичате да пишете, предстои второто издание на академия „Валери Петров”, което започва през есента. Няма да загубите нищо, освен част от времето си, но със сигурност ще научите нещо по най-лесния начин – чрез практика. И може би ще разберете и усетите, какво е да си част от „хвърчащите хора”.
Снимки: Литературен клуб „Перото”
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..