Димитър Шумналиев с роман, вдъхновен от Бялото братство

БНР Новини
Снимка: Венета Павлова

Сред великите българи, оставили следи в страната ни, но и по света, безспорно е Петър Дънов /1864-1944г./ „Най-големият философ в днешния свят” го нарича кардинал Анджело Ронкали, нунций на Ватикана в България, а по-късно папа Йоан ХХIII. Пако Рабан пък отбелязва, че учението на Дънов ще бъде основа на духовната култура на новото столетие. Преди няколко дни на книжния пазар се появи ново издание – „Бяло сладко” – първият по рода си роман, свързан с Бялото братство. Негов автор е Димитър Шумналиев, известен журналист и писател. Изпод перото му са излезли над 30 романа и книги с разкази. Негови творби са превеждани на английски, руски, немски, френски и други езици. За сборника си „Влюбени разкази” получава авторитетната литературна награда „Балканика” през 2004 година. Носител е и на Голямата награда за литература на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Как изглежда днес фигурата на Петър Дънов в българския исторически пейзаж?

СнимкаУчението му се самоопределя като „езотерично християнство”. Според Димитър Шумналиев и днес той си остава духовен водач с много почитатели у нас и по света. Те следят как ние, съвременниците, почитаме неговото дело, как го храним с нашата любов и уважение. Учението му е живо, живо е всичко онова, което този голям българин успя да създаде и да остави – казва писателят.

Слава Богу, той е бил заобиколен от стенографки и стенографи. А те са особено пунктуални. И, благодарение на техния талант да предават точно думите на този голям българин, ние разполагаме с относително богато наследство. Друг е въпросът, че покрай името на Петър Дънов се появиха десетки ментета. Затова аз, когато попадах на текст от или за Петър Дънов, винаги тичах при едни мои прекрасни консултантки. Кои са те? Те са от книжарницата на Бялото братство. Бялото братство си купи една къща в софийския квартал „Изгрев” – на две минути от гроба на Учителя, на улица „Щерю Атанасов”. Неслучайно съобщавам улицата, за да насоча част от вашите читатели и слушатели, които проявяват интерес. Та, отивам там, нося тази или онази публикация и прекрасните сестри в книжарницата казват: това е точно, това е менте, това е фалшиво, това ползвайте, това не ползвайте. Между другото, не съм дъновист, не съм член на Бялото братство, сигурно защото не обичам групи и обединяващи принципи.

Според Димитър Шумналиев обаче дори в бита учението на Петър Дънов става все по-актуално. Той е учил своите последователи на обич и уважение към природата, на здравословен начин на живот. Месото и различните месни продукти са били изключвани. Запръжките – също. Това е много важно, особено днес, когато ние не знаем какво ядем. Ние ядем понякога страшни за нашето здраве и здравето на нашите деца продукти. Продукти на съвременната хранителна промишленост, която блъска какво ли не в тях...

И тази година в Рила планина ще се съберат последователи на Петър Дънов от България и различни краища на света.

Ако някой има възможност, да заповяда на 19 август, на Рилските езера, по-точно при езерото Бъбрека. Там се изпълнява паневритмия. (Паневритмията е система от гимнастически упражнения, изпълнявани на музика и съчетаващи движение, слово, мисъл и влияние на естествената природна среда). Ще видите колко чужденци пристигат от всички краища на света, включително от Япония. Вече има и от Африка, да не говорим за Западна Европа и т.н. Много е привлекателно, тъкмо защото конфликтите на съвременния свят като че ли доказват предчувствията и посланията на Петър Дънов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07