Към филмите са добавени субтитри с кратка информация за заснетите места. Чудесна идея би било те да се използват и от учители, които да направят часовете си по история и география малко по-актуални и интересни за учениците. Целта, която си поставят създателите на проекта е да покажат, че с не много средства могат да се направят много качествени неща, които да се гледат от хората и да се възприемат по нов и интересен за тях начин:
В момента на сайта са достъпни 16 кратки филма за крепостта Баба Вида, крепостта Овеч край Провадия, Белоградчишките скали, Шуменската крепост, нос Калиакра. За всеки обект екипът е отделил поне 3 дни, защото, въпреки че познават България изключително добре, когато се снима отгоре – всичко е различно. Много от кадрите не могат да се използват при монтажа и често се налага презаснемане на някои от тях. Паскалев признава, че заради ограничения бюджет, с който разполагат, не са могли да си позволят композитор, затова закупили музиката от интернет. Създателите на проекта се надяват това да е само началото и с помощта на спонсори да го развиват и занапред. Инициативата си струва да бъде подкрепена и от държавата, тъй като има потенциал да привлече туристи, без за това да се харчат излишни милиони от бюджета.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..