Централната банка на Япония обяви скромна доза от стимулиращи мерки и запази без промяна основната си лихва от -0,1%, разочаровайки по този начин инвеститорите, които очакваха по-смела стъпка, допълваща предстоящия нов план на правителството за допълнителни разходи, целящи да подкрепят слабия икономически растеж и инфлацията в страната.
След края на двудневното заседание ЯЦБ заяви, че увеличава годишния размер на купуваните от нея борсово търгувани финансови инструменти (EFT) до 6 трлн. йена (около 58 млрд. долара) от досегашните 3,3 трлн. йени, като това нейно решение беше взето със 7 срещу 2 гласа. Тя обаче остави без промяна размера на осъществяваните от нея операции на паричния пазар, така че паричната база да се повиши с годишно темпо от 80 трлн. йени (решение с 8 срещи 1 гласа) и запази без промяна (не понижи) важната лихва по банковите депозити, държани при нея, в размер от -0,1% (решение със 7 на 2 гласа).
Централната банка обаче заяви, че ще извърши задълбочена оценка на въздействието на отрицателни лихвени проценти и на масивните по размер покупки на активи, известни като "количествени улеснения", което предполага, че може би предстои по-основен ремонт на нейната програма за стимулиране на икономическия растеж още на следващото заседание на 20-и и 21-ви септември.
В същото време ЯЦБ намали рязко своята прогноза за основния индекс на потребителските цени (индекса CPI без цените на храни и енергия) за фискалната 2016-а/2017-а година до повишение с едва 0,1% от предишна прогноза през април за нарастване на инфлацията с 0,5 на сто, запазвайки без промяна своите оценки за основния CPI през следващите две година на нива съответно от 1,7% и от 1,9%.
При представянето на своя нов тримесечен икономически доклад, банката потвърди, че очаква инфлацията в Япония да нарасне с 2% през следващата фискална година (април 2017-а/април 2018-а), но отбеляза, че е много несигурна относно времето, кога ще бъде достигнато това ниво с оглед на наличните рискове зад граница.
Централната банка понижи и своята прогноза за растежа на БВП на Япония през настоящата година до 1,0% от априлска прогноза за повишение с 1,2%, но завиши рязко прогнозата за икономическия растеж през следващата фискална година до 1,3% (от едва 0,1%) и запази почти без промяна очакванията си за растежа на БВП през фискалната 2018/2019-а година до 0,9% (от 1,0%).
Участниците на валутния пазар показаха своето разочарование от днешните по-скромни от очакваното допълнителни стимулиращи мерки и липсата на понижение на важната японска лихва, втурвайки се да купуват японската валута. След решението на ЯЦБ доларът поскъпна за кратко до 105,60 йени, след което обаче се обезцени с цели 1,84%, падайки към двуседмично дъно от 102,68 йени. Еврото реагира по същия начин и падна рязко от 116,92 йени към двуседмично дъно от 113,89 йени.
На последвалата след заседанието пресконференция шефът на банката Харухико Курода обаче отбеляза, че при необходимост ЯЦБ е готова да предприеме допълнителни стъпки, подчертавайки, че има възможност за по-нататъшно намаляване на отрицателната лихва по банковите депозити. Това парира част от рязкото поскъпване на японската валута, но въпреки това доларът и еврото остават да се търгува в ниски нива съответно от 103,32 и от 114,60 йени.
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..
Серия изказвания на членове на Федералния резерв в края на седмицата подновиха спекулативните очаквания за възможно повишение на американските лихви още на следващото заседание на 20-и и 21-ви септември. Това подкрепи щатския долар и предизвика известна паника на дълговите и пазарите на акции на Уолстрийт. "Тон за песен" даде президентът на..
Ю Би Ес (UBS), Дойче банк (Deutsche Bank), Сантандер (Santander), Банк ъв Ню Йорк Мелън (Bank of New York Mellon) обявиха намерението си да създадат нова цифрова валута, съобщава вестник "Файненшъл таймс", цитиран от ТАСС. В момента търговията между банките и другите финансови институции е проблематична, изискват се време и разходи, поради което всички..
Стойността на цифровата виртуална валута биткойн (Bitcoin) се понижи рязко в сряда с 5,5%, обезценявайки се от началото на седмицата с почти 20%, след като стана ясно, че хакери са успели да откраднат криптовалута на стойност от цели 65 млн. долара. Агенция "Блумбърг" съобщи, че базираната в Хонконг електронна борса Bitfinex е преустановила..
Към края на снощната търговия щатският долар поскъпна за кратко към 116,15 йени след информация на агенция Nikkei, че японските власти ще инжектират 6 трлн. йени (около 57 млрд. долара) в икономиката на страната през следващите няколко години под формата на директни фискални разходи - двойно над първоначално планираните около 3 трлн. йени, като общият..
Британската лира поскъпва спрямо долара и еврото след новината, че японската финансова групировка SoftBank ще закупи за 24,3 млрд. паунда ARM, най-голямата технологична компания по пазарна стойност, търгуваната на лондонската борса, тъй като това засилва очаквания за сериозен прилив на чуждестранни капитали, който да помогнат за покриване на огромния..
Турската лира поскъпва с 2% спрямо щатския долар, парирай част от солидния си спад в края на петъчната търговия, който беше факт след опита за военен преврат в нашата съседка. Опитът на част от военните да поемат властта в Турция провокира рязка обезценка на местната валута в петък вечерта, като "зелените пари" поскъпнаха с близо 5% към 3,0453..