Изложба на един от надарените с талант и космополитен дух български художници – Атанас Тасев, е открита в столичната галерия „Нюанс”. Това е едва третата му експозиция в България. Първата е в далечната 1920-та, когато го приемат в Художествената академия в София. Но именно тя става причина да бъде изключен от академията, тъй като според правилника на висшето училище студентите нямат право да излагат творбите си. Така Тасев отива да учи в Прага, където печели стипендия за чуждестранни студенти. Завършва тамошната Художествена академия и остава за известно време в чешката столица, работи на свободна практика.
Забележителни са неговите постижения в жанра портрет. В Чехия той рисува известни фигури, свързани най-вече с европейската култура. Сред портретуваните от него личности у нас са цар Борис ІІІ, премиерът Андрей Ляпчев и съпругата му, видният интелектуалец проф. Александър Балабанов и съпруга, писателят Елин Пелин, оперният певец Петър Райчев… Свои портрети при него са поръчвали видният британски политик сър Едуард Бойл, известен като голям приятел на България, дипломати, известни личности от сферата на културата…
Разговаряме с един от наследниците на Атанас Тасев – Красимир. Освен в Чехия и България, живописецът е рисувал и в други европейски страни, както и в Съединените щати. В свое писмо от 1974-та година артистът разказва как рисувал портрет на големия чешки художник Алфонс Муха:
„Относно портрета, нарисуван за художника проф. Муха, той беше най-добрият ми модел, позираше, без да се мръдне ни най-малко и запазваше постоянното си изражение” – цитира писмото Красимир. – „Рисувах го в ателието с много хубаво осветление и го завърших за три сеанса по два часа. Като го видя, учуди се. Каза: големи художници са ме рисували, но никой от тях не ме е нарисувал така майсторски, както ти го направи. Когато окачили портрета на стената, кучето му по цял ден скачало и се опитвало да го стигне. Господарят му бил като жив... Портретът стана знаменит, но Муха излезе малко непочтен, нищо не ми плати. Трябваше поне да ми подари една своя картина за спомен. Но пък сенатор Фачех видял портрета, поискал и него да нарисувам и ми донесе няколко поръчки.”
В Лондон художникът рисува чешкия пълномощен министър Масарик, син на чешкия президент. Във Варшава пък рисува френския посланик...
През 1947 година художникът отива в Стокхолм, където намира почитатели и възможности за развитие. Скоро след това прави крачката към Америка, в която ще остане 15 години. Любопитно е, че в престижната вашингтонска галерия „Коркоран” представя изложба, но без да продава своите творби, което силно впечатлило публиката.
Той де факто в САЩ рисува над 200 портрета по поръчка – казва Красимир. – По негови думи един портрет за тогавашното време е струвал по 1000 – 1 500, 2000 долара. А това е било доста. Рисувал е портрети на фамилията Рокфелер, ние дори нямаме снимки от тях.
После художникът избира да живее в Малага, Испания. А след това се връща в родната България. Отива си от този свят през 1991 година.
Снимки от изложбата: Венета Павлова
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..