Изкуството на скулптурата, с което свързваме епохи като Античността и Ренесанса, в наше време не е сред най-популярните. Както и съвременните творци в този жанр, чиито имена често и незаслужено забравяме. Това обаче не важи за скулптора Георги Чапкънов-Чапа, чиито произведения са изключително разпознаваеми. Сред тях са статуята на София – символ на столицата, паметникът на Петко и Пенчо Славейкови, приседнали на емблематичната пейка на площад „Славейков“ в столицата. И още: паметникът на Радой Ралин, прекрасният бюст на Йордан Радичков, статуите на Хитър Петър, Чарли Чаплин, Дон Кихот и Санчо Панса в Габрово, Орфей и Евридика в Смолян и т. н.
Негови големи скулптури има не само у нас, а и на обществени места, като и в музеи от Европа до Япония. Малките му пластики са в многобройни частни и държавни колекции по света – Националната художествена галерия в София, Ермитажа в Санкт Петербург, музея "Пушкин" в Москва, "Оцокуши-Га-Хара музей" – Япония, академията "Лалит Кала" в Ню Делхи, музея на открито "Моран" – Южна Корея, La Blade de Seprai в Швейцария, колекция "Петер Лудвиг" – Германия, Музей Moutier – Швейцария.
Затова е наистина странно, че при огромното му творчество в продължение на половин век, за Георги Чапкънов не е публикувано издание, събиращо поне някои от творбите му. Благодарение на инициативата на пловдивската галерия „Възраждане“ обаче, на неговото творчеството вече е посветен двуезичен албум в голям формат, в който на 150 страници са разположени 239 илюстрации и 96 фотографии. Представянето на каталога бе в рамките на изложбата на именития творец, с която галерията отбелязва своите 21 години. Галеристката Красимира Алексиева ни разказа повече за инициативата, която е нейна лична кауза:
В интерес на истината поводът за тази изложба е, че Георги Чапкънов, който е на 73 години, няма нито един албум, нито една книга за творчеството си, което е просто осъдително. И аз реших да издадем такъв албум. И след като това стана, беше задължително да се направи изложбата, за да го представим. На него никак не му се правеше, но стана един великолепен празник. Още повече, той извади творби от личната си колекция – рисунки, литография, пластика, акварел. Една изложба с прекрасни неща, някои даже не са показвани 30-40 години пред публика.
Изданието започва с бележка: „Този албум е еклектичен. Животът е еклектичен.“ В него са събрани рисунки на митологична и библейска тематика, акварели, маслени творби, литографии, пластики, релефи, скулптори от бронз и от скрап. Каквото и да излезе изпод ръцете му, то вече е с качествата на класика, а като че ли с времето нараства и духовната щедрост, която той дарява чрез творбите си на зрителите. Чапа възпя, осмя и осъди с много обич към човека всичко човешко и остава ненадминат хуманист в съвременното ни изкуство – обобщава Красимира Алексиева.
Изложбата може да се види в Пловдив до 10 октомври. А с албума любителите на изкуството ще отнесат вкъщи частица от съзидателния, неспокоен и позитивен дух на твореца.
Снимки: Йоан Колев
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..