Нека си представим един свят, пълен с герои от комикси и любимите ни анимации. Такъв е той за момичето, с което ще ви срещнем днес. Запознайте се с Йоанна Викторова. Започва да рисува още от дете, но от шест години е избрала изобразителното изкуство и за своя работа. Казва, че винаги е знаела, че именно то ще й осигури независимост и възможност сама да се грижи за себе си. Вероятно ще си кажете обичайното клише, че артист или музикант къща не хранят, но Йоанна е прекрасно доказателство за обратното. Опровергава и още един мит, че у нас младите българи не могат да се реализират, а единственото им спасение е Терминал 2. Всъщност могат– стига да имат цел, желание, талант и упоритост. Успехът за нея идва в момента, когато види нещо, което е нарисувала, и то й хареса, без значение какво мислят околните за него. А за вдъхновението смята, че се крие във всичко наоколо – хубава книга или филм, природата, срещи с хора, а защо не и собствени емоции и размисли.
Йоанна публикува произведенията на своя сайт и Фейсбук страница, но в началото на месеца едно от тях – „Разкаянието“, придобива неочаквана популярност, след споделянето му в страница, където е видяно от над половин милион души. Ето какво вдъхновява младото момиче да го нарисува и да остави кървавата диря след себе си:
Трябваше да е по-скоро червена нишка. Както гласи името, вдъхнови ме разкаянието. Една нощ, в която вместо да спя, мозъкът ми реши да ме занимава с малко тъмни мисли и спомени.
Тя рисува творбата преди година, когато преминава през тежък период в живота си и преосмисля много свои постъпки. Тези, които са видели картината й пишат с благодарност, че е нарисувала именно тяхната емоция в момента. Йоанна смята, че хората възприемат изкуството различно. Една и съща творба носи различно послание за всеки.
Освен картини, тя рисува комикси, герои за компютърни игри, илюстрира книги. От компанията, в която я наели, били впечатлени от таланта й и днес тя е създала образите на над 10 популярни игри.Пише и поезия за нещата, които я вълнуват в момента. А кои са любимите й анимационни герои и доколко се е променила анимацията днес:
Имам доста любими анимационни герои от Cartoon Network и Fox Kids, с които отраснах. Харесвам и аниметата. Не съм сигурна, че сега е по-зле, а е по-различно. Макар че липсва донякъде чара на старите Дисни анимации. Сега просто нещата стават по-бързо с новите технологии.
Анимацията се променя, но все още е полезна за децата. Ако гледат точните филми, могат да научат много за истинските добродетели и стойности в живота. Те ще подхранят и вярата им в доброто, която ние възрастните започнахме да губим. Пожелаваме успех на Йоанна и се надяваме, че с нейната история, успяхме да ви върнем надеждата, че в България има бъдеще за всеки от нас. Нужна е само воля и желание да следваме пътя, по който сме поели, независимо от мнението на другите.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..