Модерно улично изкуство ОЧОвечава градската среда

БНР Новини

Ако докато се разхождате из града забележите, че някой капчук или някоя плочка ви гледат, не се стряскайте, а се усмихнете. Приемете с радост, че сте станали жертва на Еyebombing и продължете деня си с весело настроение. Лепенето на пластмасови очички върху елементи от градската среда или Еyebombing, е нов вид изкуство, който завладява улиците и сърцата на хората. Ваню Кръстев е българинът, който винаги е въоръжен с пластмасови очички в джоба си и само чака нещо да го вдъхнови. Той има опит като журналист в сферата на информационните технологии, а в момента работи като видео монтажист. Фотографията и писането на художествени текстове пък са неговите хобита. Еyebombing-ът също.

СнимкаКак се разпалва страстта му?

Запалих се преди около 2 години – разказва Ваню. – Тогава попаднах на инициативата на двама датчани, които бяха решили да оспорят контурите на обектите около себе си като залепят малки пластмасови очички със зеници, за да ги ОЧОвечат. Искаха да пресъздадат изображение, емоция, характер. Идеята е хората, които минават покрай този Еyebombing, да се усмихват. Попаднаха ми пластмасови очички и започнах да лепя и аз. Хареса ми и реших често да правя Еyebombing и да го споделя с хората около себе си. Тъй като живея и работя в София, най-вече в София използвам очичките, но където и да пътувам, винаги съм зареден с тях.

СнимкаКакви са емоциите, които влага в своето улично изкуство?

Емоция, която, ако някой забързан и умислен човек успее да забележи, да се усмихне поне малко. Напоследък хората нямат смисъл за живеене, нямат причина. Толкова бързо живеем, че ако докато вървим устремени нанякъде успеем да забележим такива очички, значи не сме толкова зле и все още умеем да хващаме дребни моменти от околната среда. Мисля, че сме ужасно забързани, ужасно изнервени, движим се в света с отрицателна нагласа, а не с положителна. Идеята ми е, ако е възможно, повече хора да се включат в тази форма на улично изкуство, да станем нещо като общност и да споделяме повече идеи.

СнимкаСнимки с изкуството на Ваню, публикувани в един от най-големите чуждестранни уебсайтове за забавни снимки, предизвикаха възторг от хората в социалните мрежи. До момента публикацията е посетена от над 29 хиляди души от цял свят, а коментарите са изключително позитивни.

Ето какво пожелава Ваню на хората, които искат да последват неговия път в уличното Еyebombing изкуство:

Идеята е хората да се забавляват, да търсят формите и да развиват асоциативно мислене. Ако имат потребност за творчество, съветвам ги да я отглеждат, да се грижат за нея. Тогава тя ще нараства и ще им дава вътрешно удовлетворение. И един съвет: Не лепете очички там, където вече има очички.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07