Алтай - мистичната планина, приютила лавини, ледници и пустини

5
Снимка: Любен Джорински
Високи върхове, ледници, лавини, реки, коне и време, което се променя в крайности за секунди. Това са само малка част от нещата, които ви очакват, ако сте решили да си направите пътешествие до планината Алтай.

Алтай е планина в централна и източна Азия, разположена на територията на Монголия, Русия, Китай и Казахстан. В Монголия носи името Алтаин Нуру. Алтай представлява сложна система от планински гребени с височина от 450 до над 4500 м. Има сложен геоложки и геоморфоложки строеж. Старонагъната планинска система, образувана през херцинския тектонски цикъл. Има силно заравнени билни части и остри алпийски върхове.От Алтай извират реките Иртиш, Об и Енисей. Най-висока точка е връх Белуха (4506 м). Има много полезни изкопаеми. Климатът е рязко континентален до студен алпийски, като има много ледници и  езера. Склоновете на хребетите до 2000 - 4000 м. са покрити с гори, предимно иглолистни, над които се простират алпийски пасища, високопланински пустини и вечни снегове.

Фотографът Любен Джорински доста случайно, като на шега, решава да направи пътешествие със свои приятели до тази далечна планина. Приятелите се подготвят около 6 месеца и поемат към връх Белуха. Желанието на Любен е да снима, но не винаги условията го позволяват. Темпото на движение е интензивно, в дни с хубаво време българите ходят по около 30-40 км. на ден с тежки раници.

Най-впечатляващи за фотографа са природните забележителности, високите скали, ледниците. Той споделя и за няколко критични момента в експедицията, които буквално представляват опасност за неговия живот. Въпреки трудностите голяма част от снимките на Любен Джорински се оказват добри и той ги представя в изложбата „Фрагменти от едно пътуване в Алтай“ в София. 

Експозицията продължава 4 месеца и предизвиква голям интерес сред аудиторията. Няколко месеца след завръщането си от планината, Любен е със смесени чувства от приключението, но казва, че най-вероятно би се завърнал там. Този път с по-добра подготовка и екипировка. Съвсем наскоро Любен Джорински посещава Мароко, където също прави много снимки и опознава нови хора и култури. Следващата дестинация ще е земята, която мъжът отдавна иска да посети - Исландия. Очакваме и снимки.

А още за мистичната планина Алтай - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02