За всички нас, които живеем в София, е очевидно, че в последните години задръстванията драстично се увеличиха, градският транспорт е по-скъп, но не винаги по-редовен, климатизацията в автобусите не винаги е съобразена с атмосферата навън. Зоните за пешеходци намаляват, а паркоместата се увеличават, но отново не са достатъчно. Замърсяването на въздуха с фини прахови частици пък достигна своя пик в началото на 2017 година.
Среща на тема „Устойчивата градска мобилност чрез оптимизиране на транспорта на хора и стоки - източник на атрактивност за териториите и удовлетворение за гражданите” бе организирана от„Екообщина“. Бяха обсъдени проблемите с транспорта в столицата, също така бяха предложени мерки за справяне със задръстванията, паркирането в центъра и замърсяването на въздуха. Експерти от Франция запознаха гостите с образцови проекти на общини във Франция и предложиха практики, които могат да бъдат приложени и в нашата страна.
Как можем да се справим с всички тези сериозни проблеми, коментира бившият заместник-председател по транспорта в Митрополия Нант, Франция Жан-Франсоа Рьотиер. Той каза, че предимството на град София е запазената трамвайна мрежа, която трябва да се модернизира и да се съгласува с по-ефективни автобусни линии. Според експерта, трябва да бъдат направени още повече бус ленти, а честотата на движение на градския транспорт трябва да се подобри.
Рьотиер каза още, че дизеловите автобуси следва да бъдат заменени с движещи се на природен газ или електробуси. Той даде пример за добро интегриране на електротранспорта в Нант. По думите му, достъпът на автомобили в центъра на града трябва да бъде ограничен и че е желателно да има повече пешеходни зони и по-малко паркинги. Въпреки всичко процесът към промяна ще е дълъг, но хората трябва да разберат, че това се прави за подобряване качеството на живот в София.
На срещата беше представен и националният контекст по отношение на иновативните и устойчиви транспортни средства във Франция и България. За най- добър вариант беше посочена замяната на дизеловите авотобуси с електробуси.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..