Центърът за дизайн и архитектура „Артплей“ в Москва представя през октомври изложбата „Древни обичаи и традиции от България“. Експозицията е подготвена от българската Асоциация на професионалните фотографи (АПФ). Повече за изложбата и как тя е посрещната в руската столица научаваме от Лилия Йотова, председател АПФ:
Отзвукът е много положителен, дори надхвърля нашите първоначални очаквания – разказва Лилия Йотова.– Тя представя български традиции и обичаи, и е дело на четиринайсет фотографи, членове на нашата организация. Това са Александър Михайлов, Ани Петрова, която е фотограф в БНР, Анастас Търпанов, Богдан Стойков, Владимир Мачоков, Евгени Димитров, Иван Василев, Йордан Йорданов, Петър Абаджиев, Радила Радилова, Стефан Марков, Тихомира Методиева, Цветан Томчев и аз, Лилия Йотова. Тази изложба стана възможна, благодарение на Българския културен институт в Москва и нашите партньори от Националната асоциация на професионалистите във фотоиндустрията в Русия, с които имаме подписан меморандум за сътрудничество. Гостуваха ни през април със своя изложба и майсторски класове и след това ни отправиха покана да отидем в Москва с наша изложба. Решихме темата да е български традиции и обичаи. В момента имаме наш представител там, който запознава посетителите с всяка една снимка и разказва за съответния обичай, заснет на нея.
„Древни обичаи и традиции от България“ е пъстър калейдоскоп от българската самобитност, събрана в трийсет фотографии. Те са заснети в различни части на страната, като първоначалният материал надхвърля над сто снимки. Кои кадри предизвикват най-голям интерес у руската публика, научаваме от Лилия Йотова:
Има доста снимки от кукерските фестивали и празници. Включихме две фотографии от леденото хоро в Калофер. Те направиха огромно впечатление в Москва. Имаме също и обичаи и носии от Родопите. Много интересен е фестивалът „Орфически мистерии“ в Триград. Разиграва се слизането на Орфей до подземното царство. Според народните вярвания, пещерата „Дяволското гърло“ е входът към царството на Хадес, където Орфей слиза да търси своята любима Евридика. През целия ден продължават кукерските игри, шествие с български гайди и нестинарски танци. Накрая всички слизат със запалени факли в пещерата.
В Асоциация на професионалните фотографи членуват 17 души. Организацията работи за тяхното представяне в чужбина, за защита на авторските права, за обмяна на опит с колеги от чужбина и повишаване на квалификацията. Основната й цел е да обедини професионалните фотографи в България в една общност. При кандидатстване се представят портфолио и препоръки, за да може асоциацията да гарантира, че членовете й са на високо ниво. Някои от фотографите са преподаватели в университети и колежи.
В момента организацията подготвя и други проекти, но приоритет е „Древни обичаи и традиции от България“ да бъде показана и в други страни. Тази прекрасна изложба ще представи България в много добра светлина, в навечерието на нейното председателство на ЕС – убедена е Лилия Йотова.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..