"Оперетна гала: Виена – Будапеща – Париж" ще се състои тази вечер в Градския дом на културата.
Коледният дух на столиците на оперетата идва на пловдивска сцена с най-доброто от Щраус, Калман, Лехар и Офенбах във вихър от валс, чардаш и кан-кан.
Спектакълът е дебют в оперетния жанр за тенора със световна кариера Иван Момиров и сръбското сопрано Ивана Албрехт. Ще участват солисти, хор и балет от Пловдивската опера. Диригент е Константин Добройков.
Иван Момиров завършва Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Асен Селимски. Едва на двадесет и една години дебютира на сцената на "Дойче Опер" – Берлин с ролята на Владимир от операта "Княз Игор". Същата година оперната легенда Гена Димитрова му отправя покана за участия в честването й в галаспектаклите на операта "Набуко" на сцената на Софийската опера. Непосредствено след това, концертира в Златната зала "Музикферайн" – Виена редом до оперния колос Николай Гяуров. Следват специалната награда на Хосе Карерас от конкурса "Хулиан Гаяре" – Памплона, както и покана за участие в конкурса на Пласидо Доминго – "Опералия" 2000 г.
Дебютът на сцената на оперния театър в Монте Карло в ролята на Де Грийо ("Манон" – Масне), както и поредицата концерти в Италия в памет на световноизвестния испански тенор Алфредо Краус му откриват пътя към световните оперни театри – Лондонската "Ковънт Гардън", Римската опера, "Карло Феличе" - Генуа, "Опера Бастий" - Париж, "Маринский театър" - Санкт Петербург, "Сан Карло" - Лисабон. Гостува на оперните фестивали в Баден – Баден, "Звездите на белите нощи" - Санкт Петербург, Верди фестивала в Парма, фестивалът на Валерий Гергиев в Ротердам.
В репертоара му са включени над двадесет от централните тенорови партии в оперите - "Бал с маски", "Трубадур", "Двамата Фоскари", "Дон Карлос", "Травиата", "Жана Д’Арк", "Бохеми", "Тоска", "Мадам Бътерфлай", "Джоконда", "Кармен", "Лучия ди Ламермур", "Норма", "Вертер", "Приятелят Фриц", "Ромео и Жулиета", "Евгений Онегин".
Партнирал е на едни от най-ярките оперни звезди на нашето време – Катя Ричарели, Мария Гулегина, Мариела Девиа, Джун Андерсън, Франческа Патане, Лео Нучи, Ренато Брузон, Карло Коломбара и др. Пял е под палката на диригенти от ранга на Бруно Бартолети, Мишел Пласон, Нело Санти, Валерий Гергиев, Михаил Юровски, Джанлуиджи Джелмети, Марк Минковски, Гюнтер Нойхолд, Даниеле Калегари, Ренато Палумбо.
Работил е със знаменити режисьори като Андрей Кончаловски, Ермано Олми, Вернер Херцог, Алберто Фасини, Никола Жоел, Пиерлуиджи Пици. В звукозаписната му дейност са включени "Йерусалим" (реализирана за италианската телевизия RAI), Бал с Маски и Реквием на Верди. Като следствие от успешните му гастроли по интернационалните сцени на Европа, Азия, Северна и Южна Америка, Австралия и Нова Зенландия, италианската критика пише за него: глас с античен отпечатък, съчетание между Франко Корели и Карло Бергонци.
Една от най-интересните и престижни изяви на Иван Момиров през изминалия сезон е на сцената на "Сан Карло" в Лисабон с "Трубадур" от Верди. Певецът участва в поредния амбициозен проект на Световен оперен театър – реализацията на трилогията "Трубадур", "Травиата" и "Риголето", чиито премиери се изпълняват в рамките само на една седмица. Показателно е, че Иван Момиров отново е предпочетен за ролята на Манрико след предишния Вердиев "Трубадур" през 2003 г. 11 години след тогавашната постановка на гениалния режисьор Пиер Луиджи Пизи и след селекция на най-добрите тенори, изпълняващи понастоящем тази трудна роля на световните оперни сцени, новата артистична дирекция отново отправя покана към българина за нови пет спектакъла.
Неслучайно критиката не пести суперлативите си за Иван Момиров, определяйки го като "един истински Манрико, достоен наследник на Корели и Павароти”, изпълнители на същата роля на сцената на "Сан Карло".
Серия концерти в "Аудиториум Паганини" в Парма и Palazzo della cultura в Болоня, под палката на Лорънс Фостер – главен диригент на Оперния театър в Марсилия, са сред гастролите на тенора в Италия през изтеклия сезон. Следва мащабно турне с най-известните тенорови арии на най-големите китайски сцени, в съпровод на оркестър "Тосканини". Момиров е сред гостите и на януарските гала концерти, посветени на 200-годишнината от рождението на Верди, както и на майските оперни вечери на фестивала в Скопие – Македония, където като Алфред от "Травиата" партнира на най-търсената сега в света изпълнителка на ролята на Виолета Ирина Лунгу.
ИВАНА АЛБРЕХТ е родена в град Ниш, Сърбия. Започва да учи пеене на 17 години, а преди това свири на цигулка. Едновременно завършва средно музикално училище "Д-р Воислав Вучкович" и математическа гимназия „Бора Станкович“ в Ниш. Завършва бакалавърска степен и магистратура в НМА "Проф. Панчо Владигеров", София. Оперния си дебют прави в Старозагорската опера като студентка в ролята на Сестра Анжелика от едноименната опера на Пучини. Последва я ролята на Венера в Il ballo delle ingrate, на Монтеверди, режисирана от Петко Бонев. През 2014 г. дебютира в Белградската опера в ролята на Графинята от "Сватабата на Фигаро". Същата година пее и сопрановата партия в реквием на Моцарт заедно със солисти от Белградската опера под съпровода на Младежката филхармония "Наисус". Изпълнява ролите на Лиу от "Турандот" и Памина от "Вълшебната флейта" в Русенската опера. През 2017 г. се изявява на сцената на фестивала "Софийски музикални седмици", където изпълнява творби на Димитър Ненов заедно с Маестро Ростислав Йовчев. Участва в редица концерти с филхармонични оркестри в Сърбия, България, Словения и Турция.
Роли:
“Сестра Анжеликa'' Дж. Пучини, Сестра Анжелика
‘’Балът на неблагодарните жени”, K.Moнтеверди, Венера
“Сватбата на Фигаро'', Графинята, В.А.Моцарт
''Турандот'', Дж. Пучини, Лиу
''Вълшебната флейта'', В.А.Моцарт, Памина
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..