Инж. Мъндев открива марка с образа на Ботев, но оцветена в червено, вместо в синьо, което е обичайно за тази серия. Опитен филателист го убеждава, че това е уникат. И г-н Мъндев почва да търси и други марки с образа на Ботев. Хобито му прераства в истинска мания, в историческо издирване, в истинска будителско дело. Днес е автор на необикновена изложба, която може да се види до края на януари в Музея на София, разположен в бившата Централна баня.
Колекционерската му страст го довежда до неочаквани открития. Като свидетелството на Тодор Бучински - участник в нарочната комисия за установяване на точното място на гибелта на поета. Бучински се е срещал с Никола Обретенов и не всичко от тези срещи още е публикувано. В изложбата особено място заемат оригиналите фотоси на Тома Хитров, чиято фотография на Ботев е най-ценната. Колекционерът проследява хрониката на Ботевото безсмъртие, изразено през различните времена и политически режими - картички, специални марки, покани, екслибриси, пощенски пликове. Успява да намери оригинални снимки на козлодуйския бряг и на първия кръст, издигнат в памет на убития Войвода и неговата чета. Притежава копие от речта на Иванка Ботева при откриването на паметника във Враца през 1890 г. Както и брой на вестник "Борба", който се издава в Канада и Съединените американски щати от българи, емигрирали след 9 септември 1944 г., с подписа на царица Йоана.
Г-н Мъндев се е сдобил и екземпляр от първото издание на "Христо Ботйов. Опит за биография" от Захари Стоянов. Открива и други редки находки – писма и телеграми от деца от далечната 1964 г., когато се създава корабът-музей "Радецки". Бисер в колекцията му е литографията на Георги Данчов-Зографина с образа на Ботев. На гърба ѝ има стихотворение, подписано от Иванка. Не се знае дали това е Иванка Ботева.
Изложбата се открива с друга голяма находка – това е първият бюст на великия поет от незаслужено забравения скулптор Юрдан Кръчмаров (1895 – 1980). Този знаменит ваятел е увековечил и образите на Васил Левски, акад. Андрей Протич, акад. Иван Буреш, Константин Величков и др.
Въпросната творба, изключително въздействаща, е създадена през 1928 г. и г-н Мъндев, заедно с младия си приятел, също ерудит и непримирим будител Иван Тренев, успяват да я извадят от мазето на „Пирогов“.
Как се добират до този бюст на Ботев, как успяват да го спасят, за да не бъде откраднат, ще научите, ако чуете целия разговор.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..