Спамът - проблем или просто досаден имейл

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

Спамът е определян от мнозина като повече от досаден имейл. Едва ли има специалист в областта на компютърните технологии, който да отрече този факт, но и да не отбележи, че спамът може да бъде и много повече от това.
Думата „Spam” се появява още през 1936 г. като знак за месни продукти. Произлиза от израза Spiced hAM, който буквално преведен означава „пикантна шунка”. За да продадат продукцията си след Втората световна война, компанията Hormel Foods провежда първата за това време рекламна кампания. Рекламата на консервите с месо „SPAM” станала повече от популярна. Изчакала от витрините на различни евтини магазини, от автобуси и сгради, присъствала на страниците на печатни издания и непрекъснато звучала по радиото. Години по-късно натрапчивата реклама добила и световна популярност благодарение на скеча „Спам” от популярното телевизионно шоу „Летящият цирк на Монти Пайтън” от 1969 г., в който думата „спам” се споменава точно 108 пъти. Днешното значение на термина обаче е дело на Дейв Родес, който по време на компютърна конференция през 1986 г. изпратил безброй еднакви съобщения, рекламиращи нова финансова стратегия. Заглавието на съобщенията гласяло „Изкарай куп пари”, а в писмата се съдържала инструкция как точно всеки желаещ да направи това. Родес не спирал да изпраща съобщенията с еднакъв текст и накрая всички получатели започнали да ги сравняват с рекламираните в скеча консерви. Така „спамът” се превърнал в синоним на това, което днес възприемаме като нежелани рекламни съобщения в света на технологиите.
Всички днес свързваме „спама” с получаването на рекламни имейли в електронната поща, които меко казано не желаем. Затова и думата е синоним на досаден имейл. По думи на не един или двама специалисти, обаче, спамът може да бъде повече от натрапчив и да стане причина за сериозни проблеми, като източване на лични данни или евентуална кибератака. Какви са причините да получаваме „спамове” и как да се предпазим от тях - разказва рубриката „На „ти“ с компютъра”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49