Тайната на изкуствения архипелаг Нан Мадол

| обновено на 13.04.18 в 09:39 БНР Новини
Нан Мадол
Снимка: en.wikipedia.org



На кого са били нужни изкуствени острови, насред океана в Микронезия? Все още никой не е разгадал тайната на Нан Мадол, древната столицата на местната династия Сауделер.

За основа са използвали кораловия риф, на него нареждали едни върху друг грамадни късове базалт, в естествената им форма на призма. Такива базалтови образования във формата на каменни стълбове доста често се срещат в природата тук – получават се по естествен път от разпръскването на големи количества лава след изстиването й. Само че, как са повдигали грамадните скални късове е истинска мистерия.
Местните хора вярват, че и боговете са помогнали… Според една от местните легенди, братята – богове Олосопе и Олосипе, открили прекрасен подводен град – Ханимвейсо и решили да построят неговото отражение тук, на сушата. Така се появил Нан Мадол.
Архипелагът се състои от 92 изкуствени острова, с обща площ около 200 декара. На островите има цял комплекс от постройки: дворци, храмове, гробници и жилища, както и четири големи мавзолея, строени през XIII и XIV век. До XIV в. мястото е било обитавано – по-късно е било превзето от обитателите на съседния остров Кусаие. Смята се, че това е бил религиозен център. За построяването му били използвани наистина хиляди мегалитни блокове – по изчисления на изследователите в строежа трябва да са се включили най-малко 10 хиляди работници, които са се трудили неуморно в продължение на поне два века. Част от полуразрушените постройки се намират под водата, до брега, на дълбочина около 20 метра. Известно е, че нивото на океана през Средновековието е било с един, един и половина метра по-ниско. По това може да се съди, че династията Сауделер, по всяка вероятност е използвала останки от по-древни съоръжения и е строила върху тях.
Повече за трите по-големи острова на Нан Мадол – острова на воините, острова на крокодила и острова на змиорката Идед – ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20

Пагодата на ароматите

Комплексът „Пагодата на ароматите“ във Виетнам се състои от няколко различни сгради. От двете страни на голямата му порта стоят статуи на коленичили слонове, а по-навътре в постройката е голямата зала за обреди. Следва пагодата „Райската кухня“, известна със своята камбанария, и специалната „Зала на трите скъпоценни камъка“. Там отсядат будистите,..

публикувано на 28.11.18 в 08:30

„Шарена торба с днешни приказки“ – свят от съвременни приказни герои

Имате ли познато магаре, чиято майка непременно иска да го уреди с победа в конни състезания? Ако отговорът ви на този въпрос е положителен, значи можете да си представите колко актуални са историите в книжката с днешни приказки на професор Банко П. Банков. „Пижамата на тигърчето“, „Щурчова мечта“ и „Преди да пораснеш“ са по-предишни книги с приказки от..

публикувано на 27.11.18 в 10:15