Допълнително лигавицата се уврежда от фините прахови частици (ФПЧ). Променя се нейната пропускливост и това улеснява въздействието на алергените.
В домашна и градска среда с повече прах и промишлени замърсители пациентите с алергии са повече.
Невинаги, не всяка година хората със сенна хрема имат еднакви прояви. Но в момента сезонът е тежък. Пациентите са с много и тежки клинични прояви. Имах пациенти и с конюнктивит, и с ринит, но и със задух. Забелязва се известна цикличност на по-тежките сезони, когато става дума за сенната хрема.
Около кофите за боклук на столицата понякога наистина витае нездравословна атмосфера, твърди още специалистът. Освен миризмата, скоро ще се добави и опасността от кръжащите в жегата оси и пчели – чието ухапване е доказан алерген.
Много е опасно, някои хора умират от такова ухапване.
Храните, които обработени се внасят от чужбина, също са потенциални причинители на алергии. Някои от продуктите – плодове и зеленчуци, са отглеждани на места, където има повече пестициди. На животните пък се дават антибиотици, които могат да причинят обриви. И хората започват да твърдят, че са алергични съм съответното месо.
И алерголозите се притесняват, когато си купуват храната…
Специалисти като доц. Генова не само лекуват алергично болните, но имат и ангажимента да предпазват, да профилактират хората от възможните опасности.
Най-доброто лечение и мярка е дистанциране от алергена. Например с куче или котка, които са причинител на алергия. Но невинаги е лесно да се отстрани факторът (например прах, замърсения въздух…)
Колкото до инсталациите за изгаряне на отпадъци в Столичната община, доц. Генова смята, че ако се изграждат, те трябва да не са в центъра на града. По-добре е да се плаща за транспорт, отколкото за лечение, смята експертът.
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с доц. Соня Генова.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..