Д-р Марта Ортова – нефролог от Александровска болница:

Ако не се лекува, циститът може да рецидивира и да доведе до нежелани усложнения

Заболяването засяга повече жените, при бременните антибиотици не се прилагат

Д-р Марта Ортова
Снимка: Георги Нейков
Циститът има по-голяма честота през летния сезон. Причина за това е прегряването на организма, обилното изпотяване и загубата на течности, както и концентриране на урината, което създава условия за колонизиране на пикочните пътища  с бактерии.

От друга страна има възможност за преохлаждане – било от близостта до климатик, било от къпане в студени водоеми. Всичко това най-често става причина за отваряне на вратата за цистита през лятото.

Така започва обяснението за това заболяване на
д-р Марта Ортова
– специалист от Клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница, в предаването „Часът на здравето“.

Циститът и инфекциите на пикочните пътища са вторите по честота бактериални инфекции в организма след възпаленията на дихателните пътища.

При жените това заболяване се среща по-често, отколкото при мъжете.

Световната статистика показва, че всяка втора жена боледува от цистит през живота си.
Особено във възрастта 18-40 години и при жените в климакс.

При мъжете в напреднала възраст причина за цистит често е проблем с простатата. Всички специалисти по бъбречните болести съветват да се пие повече вода

Сред уязвимите групи са хора с диабет, туберкулоза, СПИН, зависимите от алкохола и наркотиците.

Пациентът чувства тежест в долния пояс на корема, дискомфорт, по-често и болезнено уриниране.

Сред най-честите причини е бактерията Ешерихия коли, поселяваща дебелото черво.
При хора със запек циститът по-лесно се появява.

Признаците на цистита всъщност може да са циститна маска – подчертана д-р Ортова. – Зад нея може да се крие друго заболяване. Това може да определи само специалист. И затова е изключително важно при съмнение човек да се обърне към нефролог (уролог, гинеколог).

Ако не се лекува, циститът може да рецидивира и да доведе до усложнения, сред които и безплодие.

В първия триместър на бременността лечението е затруднено от невъзможността да се прилагат антибиотици. Те се дават само при витални индикации.
Тук е нужно да се съобразят мненията и на нефролога, и на гинеколога.
Именно специалистът може да каже кое от многото средства на пазара за лечение на цистити ще бъде безвредно за бременната жена. Дори някои билки могат да причинят увреждане на плода или на майката.

Иначе пациентите трябва да ограничат алкохола и да предприемат мерки за засилване на имунитета.

Много е важно в горещите месеци да се пият по около 2 литра вода, подчертава д-р Ортова. И допълва образно с пример – ручеят с течащата вода е бистър и чист, докато в застоялата локва или блато може да се размножат дори попови лъжички.

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с д-р Марта Ортова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02