Можеш да си пътешественик, дори без да излизаш от къщи. С книга, със стандартен или електронен пътеводител – телефон, таблет, компютър, да „посещаваш“ местности, градове и страни, да се наслаждаваш на вдъхновяващи гледки. Но най-приятно е човек да се отдаде на пътешествия и приключения сред реални гори и планини, на някой морски, речен или езерен бряг, в средището на известен космополитен град или по тихите, романтични улички на забравено от времето село… 27 септември е обявен за Световен ден на туризма. На този ден през 1970 г. е приет уставът на Световната туристическа организация. А 9 години по-късно, през 1979 г. в испанския град Торемолинос (първият курорт на Коста дел Сол, в близост до Малага), Генералната асамблея на Световната туристическа организация (The World Tourism Organization, UNWTO) решава 27 септември да се празнува като Световен ден, заради изключителния принос на отрасъла в глобалната икономика, култура, развитието на международното сътрудничество, социалния живот, насърчаването на мирните процеси в света. Чества се от представителите на широк кръг професии от туристическите и транспортните фирми, хотелите, ресторантите, спа обектите, музеите, галериите. Празнуват екскурзоводи, планински и водни спасители, представители на здравните, алтернативните, селските, екологичните форми на отдих, на приключенията и екстремните видове спорт, изобщо всички ангажирани с безопасното, приятно и смислено провеждане на свободното време. Туризмът е уникален отрасъл. Парадоксалното е, че той осигурява 10% от приходите в световната икономика, дори в условия на глобални кризи, бедствия и епидемии. Туризмът е мир, приемане на другия, на неговите различия. Развитието на услугите внася стабилност и устойчивост. За насърчаването на тази сложна и многообразна индустрия изключително много допринасят новите технологии, които осигуряват бърз достъп до информация: съпоставяне на дестинации, качество, цени, услуги. Всяко година празникът преминава под определено мото. През 2018-а темата е “Туризмът и дигиталната трансформация”. Дигитализацията променя поведението и начина ни на общуване. Какви актуални тенденции „движат“ съвременното предлагане при избора на мястото за пътуване, начина на отдих, цените и качеството на услугите? Има ли скрити механизми, когато избираме самолетна дестинация, за да бъде полетът по-евтин? И къде най-вече пътуваха българите това лято? Ванина Хаджиева е приготвила интересна и полезна информация.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..