Целта на ЕС е да стане общество на знанието, България се основава на незнанието

Проф. Лъчезар Аврамов: И здравите, и раковите клетки имат защита срещу лекарства

проф. Лъчезар Аврамов
Снимка: Катя Василева
Проф. Лъчезар Аврамов е директор на Института по електроника на БАН. Едно от основните направления на дейността на института е в областта на квантовата електроника. Тя включва както изследване на самата светлина като явление, така и взаимодействието й с материални среди, с човешкото тяло, химически активни вещества, които служат за лекарства. От друга страна чрез светлина се извършва екологичен мониторинг на околната среда, среди се замърсяването с газове. Също посредством светлина се нанасят наноструктури, като се създават нови материали, разглеждани като елементи на бъдещето.

Още като млад учен проф. Аврамов проявява силен интерес към въздействието на светлината върху човешкото тяло. Съвсем закономерно работи в продължение на дълги години в търсене на иновативни решения за борба със злокачествените заболявания. Пред Радио София той обясни, че в хода на еволюцията живите организми са развили механизми за противодействие на химически агенти и отрови. Така всяка човешка клетка, както на здравото тяло, така и раковите клетки, имат собствено противодействие към лекарствата. Докато светлината няма странични ефекти и затова учените са разработили различни схеми.

При фотодинамичната медицина, например, се лекуват само болните клетки, а съседните здрави клетки остават непокътнати. При този метод само болните клетки биват третирани с химически агенти - фотосенсибилизатори, а впоследствие и биват елиминирани отново чрез светлина. Но дори този щадящ метод да показва добри резултати при лечението на ракови заболявания, той няма отношение към причините, водещи до възникването на злокачествени заболявания.

Същевременно въпреки широкото приложение на химиотерапията, тя може да създаде редица подводни камъни като отслабване на имунната система, както и това, че дадено лекарство може да повлияе на един вид рак, но след време самият медикамент да предизвика развитие на друг вид канцерогенно заболяване. Ето защо медицината на бъдещето трябва да бъде насочена към определяне на причината за заболяването и прилагане на селективен, нетоксичен и деликатен метод за лечение, категоричен е проф. Лъчезар Аврамов.

Именно в търсене на щадящи иновативни решения неотдавна бе създаден Национален център по биомедицинска фотоника. Тази виртуална структура обединява няколко института и болници. Основната й задача е на базата на фундаментални изследвания на взаимодействието на светлината с тъкани и органи на човешкото тяло, да бъдат получени нови научни знания, които дават възможност да се разработят медицински методи за ранна диагностика или лечение на най-сложни заболявания. Добрите резултати се простират от публикации в престижни научни списания до производство малки серии апарати, които се внедряват в различни медицински заведения.

Важна стъпка е и създаденият преди 12 години Медицински център по интегративна медицина, в който се прилагат нови научни постижения в борбата срещу рака, разработени в Института по електроника и други институти на БАН. Именно в този център са постигнати сензационни резултати, като след прилагане на иновативно лечение двама души в терминален стадий с метастатичен рак вече продължително време са в клинична ремисия.

Директорът на Института по електроника на БАН отбеляза още, че въпреки престижната професия на учения през последните години няма желаещи за обявените докторантски места от института. Същевременно в България няма такъв бизнес, който да стимулира сериозно развитието на науката. Големите фирми най-често са представители на чуждия бизнес, а той разполага със собствени научни институти и в развитите държави голяма част от учените работят в корпоративния бизнес, където се прави приложната наука.

Проф. Аврамов даде за пример Южна Корея, която от изостанала и трудно изхранваща се държава в средата на миналия век днес се превръща в световен технологичен лидер. Сходни примери са Финландия и Ирландия. От друга страна дори в европейския договор пише, че целта на Европейския съюз е изграждането на общество, основано на знанието. България, за съжаление, е държава, основана на незнанието, с горчивина подчерта ученият.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02