Петролът поскъпна с близо 5%, след като страните-членки на ОПЕК и техните съюзници, включително Русия, успяха да се споразумеят за намаляване на добивите на черното злато с 1,2 млн. барела на ден, съобщава Ройтерс.
Спорният въпрос по време на продължилите близо пет часа преговори беше дали Иран трябва да бъде изключен от споразумението, както настояваха представителите на Ислямската република, аргументирайки се с наложените от САЩ санкции върху петролния износ на Техеран. Въпреки че Саудитска Арабия беше против изключването на Иран от новото споразумение, в крайна сметка се взе решение Техеран да не бъде принуден да ограничи своето производство. Изключени от намаляването на производството са и други две членки на ОПЕК - Венецуела и Либия.
Според самото споразумение във формата "ОПЕК +", страни - членки на петролния картел се ангажират да съкратят добивите на петрол с около 800 хил. барела дневно от 1-ви януари 2019 година.
В същото време Русия и останалите участници в този формат, които обаче не са членове на ОПЕК, се съгласиха на съвместно съкращаване на петролното производство с 400 хил. барела. Самата Русия се съгласи да ограничи добивите от началото на 2019 година с 200 хил. барела, а останалите страни, извън ОПЕК – също с около 200 хил. барела.
Новината, че участниците в "ОПЕК +" са се договорили за сумарно намаляване на производството с около 1,2 млн. барела на ден, допринесе за рязко поскъпване на петролните фючърси с цели 5% с оглед на информации от вчерашния ден, че евентуалното споразумение ще включва съкращаване на добивите с едва около 1 млн. барела , което предизвика понижение на петролнирте цени с близо 3% по време на търговията в четвъртък.
След решението на ОПЕК +" фючърсите на петрола сорт Брент с доставка през февруари 2019 година поскъпнаха с 5% към 63,32 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол скочиха с 4,8% към 54,11 долара за барел.
Графика на петрола Брент (на седмична база)
Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..
Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..
Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..
Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..