Броят на американците, попълнили молби за помощ при безработица, се понижи рязко последната седмица и отново се доближи към неговото 49-годишно дъно, което е пореден знак за продължаващото силно представяне на пазара на труда във водещата световна икономика.
Заявките за социални помощи при безработица за седмицата до 8-и декември се свиха с цели 27 000 до 206 000 при осреднена прогноза на финансовите пазари за доста по-скромно понижение до 225 000, показва проучване на Департамента по труда. По този начин заявките отстъпиха рязко от близо 8-месечния връх от 234 000, достигнат седмица до 24-ти ноември (най-високо ниво от последната седмица на месец март) и отново доближиха тяхното 49-годишно дъно от 202 000, достигнато през седмицата до 15-и септември (най-ниско ниво от седмица до 12-ти ноември 1969 година).
Молбите за помощи при безработица все още остават далеч под важното ниво от 300 000 вече повече от три години (за 197-а поредна седмица), като това е най-продължителният период на толкова ниски заявки за социални помощи от 70-те години на миналия век, когато обаче населението и работната сила в САЩ бяха далеч по-малки по размер. Като процент от общата работна сила молбите за помощи при безработица остават в едно от най-ниските нива от 60-те години на миналия век.
Заявките за помощи при безработица на четириседмична осреднена база за седмицата до 8-и декември се понижиха с 3 750 до 224 750, след като преди близо три месеца те удариха дъно от 206 000 (най-ниско ниво от първата седмица на декември 1969-а година).
Продължаващите молби за помощи при безработица (за повече от една седмица) за седмицата до 1-ви декември пък се увеличиха с 25 000 до 1,661 милиона, след като пет седмици по-рано удариха 45-годишно дъно от 1,630 милиона (най-ниско ниво от края на юли 1973-а година). По този начин продължаващите молби за помощи остават за 84-та поредна седмица трайно под важната бариера от 2 милиона броя – нещо, което се беше случило за последно през далечната 1973-1974 година.
Еврото губи позиции спрямо останалите основни валути, след като ЕЦБ намали прогнозите си за икономическия растеж и за инфлацията в еврозоната за следващата година, а президентът на банката Марио Драги предупреди, че балансът на рисковете започва да се влошава. Отслабването на еврото е факт, въпреки че централната банка обяви официален край на..
ЕЦБ ревизира в низходяща посока прогнозите си за икономическия растеж в еврозоната за тази и за следващата година, като в същото време очаква малко по-висока инфлация през 2018-а, но по-слаба инфлация през 2019-а година, обяви нейният президент Марио Драги по време на редовната си пресконференция след края на последното за годината заседание на..
Европейската централна банка (ЕЦБ) запази без промяна основните лихвени проценти, като в същото време сложи официален край на програмата си за покупки на еврооблигации на обща стойност от 2,6 трлн. евро, но посочи, че ще продължава да реинвестира средствата от падежиращите книжа за по-дълъг период от време след първото повишаване на основните..
Глобалните петролни пазари могат да се окажат на дефицит по-рано от очакваното благодарение на споразумението на "ОПЕК+" за намаляване на добивите и на решението на Канада да намали доставките, съобщи в четвъртък Международната агенция по енергетика (МАЕ). В последния си редовен месечен доклад базираната в Париж организация посочи, че запазва..