Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Радев: Трябва да има таван на таксите на частните съдебни изпълнители

Снимка: БГНЕС
Трябва да има таван на таксите на частните съдебни изпълнители. Това каза в предаването "Нещо повече" депутатът от ГЕРБ Емил Радев относно промените в Гражданско процесуалния кодекс. Той обясни: Когато в тарифата на частните съдебни изпълнители няма таван, имаме много примери за фрапантни случаи. Например заради задължение от 500 лв. към дадена топлофикация се описва имот на една наследствена къща в центъра на София с оценка 1 млн. лв. и за този опис и оценка частният съдебен изпълнител начислява 1,5% върху оценката на вещта, което значи, че за задължение от 500 лв. може да се начисли 15 000 лв. такса. Това е недопустимо.

Според Радев режимът за частните съдебни изпълнители трябва да е същият като този за държавните: В тарифата на държавните съдебни изпълнители, в чл. 53, ал. 2 ясно е казано, че не се дължат такси, когато се плати задължението в срока за доброволното изпълнение.

Георги Дичев – председател на контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители, изказа мнение, че разписаните в законопроекта предложения ще доведат до блокиране на частното съдебно изпълнение. Той се аргументира с конкретен пример: Преди да започне всяко едно изпълнително дело, частният съдебен изпълнител прави пълно проучване на имуществото на длъжника. Това може да отнеме до 2 месеца. След това стартира делото, налагат се обезпечителни мерки и се изпраща едновременно с това поканата. При положение че ако в този срок събереш сумата, съответно длъжникът плати, съдебният изпълнител не само, че няма да получи възнаграждението, с което си издържа кантората, но няма дори разноските да си покрие. Най-ценното нещо на този модел на частните съдебни изпълнители е именно бързината и ефективността. По този начин, с финансови инструменти, се принуждават частните съдебни изпълнители в началото на всяко едно дело, който е най-важният период, да не правят нищо и съответно длъжникът може да си изтегли парите от банковите сметки, може да си прехвърли имотите и всички кредитори да бъдат ощетени.

Дичев коментира още: За нас беше изненада, че промени в този закон, се внесоха в Народното събрание, без преди това да се обсъдят не само с магистратите, адвокатите и всички юристи, но и с държавни институции. Законопроектът беше внесен, само след 7 дни мина през правна комисия, след това през бюджетната и днес вече е в пленарна зала. Това не е добър подход изобщо към законодателството, особено към такъв кодекс, какъвто е гражданско процесуалният, защото вероятността да се вземат грешни решения е много голяма при тази светкавична скорост и липса на каквото и да било обсъждане.

Емил Радев категорично отрече това твърдение: Промените са съгласувани с министерствата и ведомствата. Имаме положителни становища на Министерството на правосъдието и на Министерството на финансите.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна