Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Йончев: Трябва да се създаде Закон за националната сигурност

Снимка: БГНЕС

Трябва да се направи опит да се създаде Закон за националната сигурност на страната като цяло. Не е важно всички служби и всяка да си има свои закон, защото ефектът от тези служби е по-голям когато те работят в синхрон. Отделният Закон не предизвиква синхронна сигурност. Това каза проф. Димитър Йончев в предаването "Нещо повече".

В този Закон е добре да се предвиди един диспечерски център, който да насочва. В никакъв случай не трябва едно ведомство да подчини всички, каза Йончев.

По отношение на реформите в сектора на сигурността проф. Йончев обясни: Действително армията преживя много най-тежки реформи, но що се отнася до МВР то продължава с огромна инерция. Службите претърпяха много през последните години, но истината е, че по силата на Конституцията те не трябва да бъдат при представителната власт. Президентът не трябва да има нищо общо с изпълнителната власт.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна