Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Голямата новина в доклада на ЕК е предизвикателството, което се отправя към гражданския сектор. Това заяви в предаването "Нещо повече" Калин Славов, председател на Асоциация "Прозрачност без граници".
Следващият доклад е насрочен за края на 2013 г., но може би малко встрани остава едно изречение, употребено в областта "Борба против корупцията" – "Трябва да бъде направен независим мониторингов механизъм, включващ гражданското общество". Самият доклад говори за себе си като инструмент за външен натиск, в резултат на който са се извършвали реформи в България и в резултат на който правителствата са действали и преодолявали някакви слабости. Сега сякаш този механизъм отстъпва малко назад и отваря възможността ние, като гражданско общество, като българи, да бъдем по-активни, да изискваме тези реформи, да настояваме за тях. Два пъти в доклада се споменава ролята на гражданското общество и необходимостта то да участва активно в тези процеси. Споменава се също, че самите институции трябва да бъдат по-отговорни към действията си, сами да ръководят процесите, в които участват. Може би ние, като държава и общество, сме поставени пред един нов тест – можем ли сами да управляваме процесите в областта на правосъдието и вътрешните работи, коментира Славов.
В този смисъл той смята, че ще бъде изключително важно наблюдението върху Комисията за конфискация на имущество.
Борбата с корупцията е тема, която обхваща цялата система на правосъдието и вътрешните работи. Може би тя е есенция на дейността на тази система. Това, че проблемът с корупцията в България се възприема като съществен, е видно и в доклада. 96% от българите признават това за голям проблем, подчерта още председателят на "Прозрачност без граници".