Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кацаров: Правата на пациентите са изписани като лозунги и от нарушенията им не следва нищо

Снимка: БГНЕС
На този етап сме приключили с основните текстове от Закона за правата и задълженията на пациентите. Остава главата за наказателните процедури във връзка с нарушението на закона. Смятам, че в края на септември ще имаме възможност да оформим текстовете и да поставим закона за обществено обсъждане, за да може да се чуят още мнения, преди той да бъде внесен в зала. Това заяви в предаването "12+3" председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова.

Съгласно бъдещите текстове на Закона за правата и задълженията на пациента, пациентът ще бъде задължен да спазва принципите на профилактика и диспансеризация, които са възприети с други подзаконови нормативни актове. Той ще бъде санкциониран във връзка с неспазването на тези изисквания. Ако пациентът не спазва тези принципи, няма да има право на претенции към лекаря, защото отговорността на пациента е да спазва предписанията и последствията остават за негова сметка, ако не е изпълнил изискванията, коментира тя.

Д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата на пациентите подчерта: Правата на пациентите и в момента са изписани в Закона за здравето. Проблемът е, че са изписани като лозунги и от нарушенията им не следва нищо. Агенция "Медицински одит" и регионалните здравни каси извършват проверки по жалби, но те са бавни, повърхностни, неефективни и в много от случаите даже и политически повлияни.

По думите му най-честите оплаквания от пациенти са свързани с нарушеното право на информирано съгласие.

Какъвто и закон за правата на пациентите да бъде създаден, има едно основно право на пациентите, което в момента е тежко нарушено – правото му свободно да избира къде да се лекува. С лимитите на бюджетите на болниците, с регулативните стандарти в извънболничната помощ, с готвените лимити по всяка клинична пътека на болниците на практика се отнема най-същественото право, категоричен е д-р Кацаров.

Д-р Дариткова от своя страна категорично отрече тези твърдения.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна