До 15-и ноември България трябва да реши за участието си в проекта "Южен поток" - съобщи министър Делян Добрев. Липсата на напредък по проекта забави с 4 месеца споразумението с Москва за 11-процентна отстъпка в цената на руския газ. С вчерашните договорености участието на нашата страна със собствени средства в проекта е сведено до минимум, обясни Добрев.
Подписването на отстъпката на цената на газа от Русия се забави, защото тази отстъпка се обвързваше с напредък по проекта "Южен поток", а ние нямахме готовност април месец да подпишем такъв обвързващ документ за "Южен поток", защото имахме неща, които все още не бяхме изяснили. С вчерашна дата обаче отстъпката вече е факт. Тя е както предварително бе обявено от 1-ви април тази година. Всички платени суми от "Булгаргаз" в периода от април досега ще бъдат намалени съответно със средна отстъпка 11,1%, както и сумите оттук до края на годината със същия процент. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев в предаването "12+3".
Добрев обясни, че ДКЕВР трябва да определи дали ще се намалят цените за парно:
Това, което според мен е сигурно, е, че най-малкото няма да се увеличи цената на газа и парното, а конкретните проценти трябва да ги изчисли регулаторът. Въпреки че в последните месеци има скок на горивата, на долара. Това са двете компоненти, които определят цената на газа. Според мен с постигнатите договорености такова увеличение в цената на газа няма да има.
Добрев добави още, че са убедили руската страна до 15-и ноември най-късно да приключат преговорите за цената на новите и за параметрите на новите договори за газа от сила от 1-ви януари 2013 година. Той допълни, че за Русия е важно да вземем своето решение, защото от 1-ви декември най-вероятно ще започне строителството на морската част от "Южен поток" и ако не сме взели окончателно инвестиционно решение дотогава – това означава, че те ще строят една тръба, която опира в България:
По отношение на новите договори за газа, ние настояваме те да бъдат подписани до 15-и ноември, защото все пак трябва да имаме достатъчно време, за да запознаем фирмите и потребителите в България с новите условия.
Конкретно за "Южен поток" – най-голямото наше притеснение беше собственото участие на акционерите – "Газпром" и БЕХ. В акционерното споразумение беше записано, че те ще осигурят собствени средства за финансиране на проекта в размер на 30%. Предварителните разчети показват, че този проект ще струва повече от 3,5 млрд. евро, което означава, че средствата, които ние трябва да дадем, са повече от 1 млрд. лева. Това беше нашето основно притеснение. Договорихме се, че проектът ще бъде с проектно финансиране, което означава, че тези собствени средства, които са необходими, са сведени до абсолютния минимум – сумата е символична, обясни министърът. Добрев добави, че не може да посочи точния размер на сумата, защото е подписан договор за конфиденциалност и ще навреди на преговорните позиции.
По отношение на връзката с Турция Добрев обясни, че тя зависи от турската страна. Добрев обясни, че очаква по-конкретна информация до края на годината.
Във връзка с цените на горивата министърът коментира, че МИЕТ не печели от увеличението на цените. Тези цени не се определят от държавата, а от цената на петрола и цената на долара. Дори ние губим от тази висока цена на горивата, защото тя влияе негативно върху икономиката и потреблението, коментира той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.