Според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда гражданската листа с кандидатите за новия ВСС наистина е била внесена в последния момент, но това е свързано с усилията да бъдат убедени почтени хора, които да влязат в това състезание.
В нашата политическа култура да се надяваш, че ако не си подкрепен от мощно политическо лоби, ще вземеш необходимия брой гласове, е антиутопия. За първи път се открива процедура за публично изслушване на кандидатите за ВСС. Това е изцяло заслуга на неправителствения сектор. Очаквам да видя по какъв начин ще протече такова изслушване в българския парламент. Гражданските структури имат възможност да задават своите въпроси през правната комисия и тук инициативата е на депутатите. Трябва някой от тях да зададе въпросите. Крайният срок за депозирането им е до 3-ти септември, обясни Цонева.
Трудно е в тези условия да видим истински, открит и професионален дебат. Нямам усещане за публична кампания на включилите се в това състезание. Но е добре кандидатите да излязат пред публиката.
Цонева е убедена, че те ще го направят и ще се включат в онлайн допитването. На сайта на Института за правни инициативи вече е възможно магистратите да се регистрират, не могат да питат анонимно, напомни тя. Антоанета Цонева обясни, че въпросът, който нейната организация ще депозира, е каква политика ще провежда кандидатът, за да осигури независимостта на съдебната система и как би защитил тази независимост?
Интервюто с Антоанета Цонева можете да чуете в звуковия файл.