България и Русия подписаха споразумението за нашето участие в проекта за газопровода "Южен поток" и за доставката на руски газ. В предаването "12+3" бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков коментира и положителните страни на договорката, но и въпросите, които все още стоят.
Хубаво е, че отпадането на посредниците при доставките вече е факт в новите договори. Хубаво е, че се цитира намаление на цената на газа. Въпросът е да видим на каква база е изчислено. Дали е към цената, която трябва да бъде към януари месец, ако действаха старите договори. Трябва да видим и каква е формулата за изчисляването на цената. Договорът е за 10 години. Оптималната срочност беше около 5-6 години и за това са се борили от преговорния екип. Не е ясно как точно са записани условията, кога бихме могли да преговаряме след шестата година. Ако намалението е толкова голямо (над 20 процента, по думите на премиера- б.ред.), тогава ДКЕВР има основание да промени някои цени. Дори и нищо да не беше пипано по договорите, през януари и без това цената би трябвало да е по-ниска.
За "Южен поток" Трайков каза, че информацията, която има по клаузите за този проект показва, че най-важните неща тепърва трябва да се договарят. Ситуацията прилича на второ "Белене". Подписали сме окончателно инвестиционно решение, ангажирали сме се с 1 милиард и 700 милиона евро. А не знаем каква ще е цената на финансиране, нито какви ще бъдат транзитните такси, какво мисли Европейската комисия по въпроса. Да, изброени са гаранциите, които българската държава не дава. 25 години за постигане на договорената норма на възвръщаемост е изключително дълъг срок. Няма бизнес планове, в които да се разглежда от 15-ата година нататък.
Чуйте коментара в звуковия файл.