Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шест на сто от българите не са в състояние да изплащат заемите си

Снимка: БГНЕС

Според изследване на кредитни експерти шест на сто от българите са в пълна невъзможност да плащат вноските по заемите си и не виждат промяна в следващите три години. През 2012-а година най-много са кредитите на стойност от 10 до 30 хиляди евро с период на изплащане до 20 години, показват експертните данни.

С около процент се е повишило търсенето на ипотечни кредити през миналата година. Леко са се намалили лихвите по тях и по-търсени са станали заемите за жилище в лева, отколкото в евро, показва изследването. Мисленето на хората коренно се е променило преди и след кризата, обясни кредитният експерт Тихомир Тошев
Това доведе и до сериозен спад на средния размер на ипотечните кредити за миналата година - около 30 хиляди евро. Хората масово предпочитаха да теглят кредити с вноски не по-големи, по ипотеките, от 600 лева на месец.

Според Тихомир Тошев не е малък делът на хората, които заради бърз кредит са стигнали до най-сериозно затруднените - шест процента.
Една трета от тях са се опитали да спасят положението с бърз кредит, това прави още една месечна вноска, която почва да тече още в момента, в който се тегли този бърз кредит и на тях това им е помогнало да влязат в още по-сериозно финансово блато.

Експертите препоръчват, когато теглите заем - вноската да не превишава 30 на сто от месечните ви доходи. На кредитния пазар тази година Тихомир Тошев очаква:
Бързите кредити ще продължат да бележат ръстове. В следващата година ще нарастне и пазарът на кредитни карти. В момента лихвите са равни на най-добрите от преди кризата и би трябвало 2013-а да бием рекорда, да видим най-ниските изобщо досега лихви по ипотечни кредити в България.

По публикацията работи: Велина Сашева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени