Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ядрената програма на Пхенян отклонява вниманието от войските край демитализираната зона

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Заплаха съществува, но няма да се стигне до война. Мисля, че твърде голямо значение се отдава на ядрената заплаха. Основният проблем е, че между двете корейски държави няма мирен договор и примирието е единственият механизъм за сигурност на полуострова за последните 60 години. Ядрената програма на Северна Корея отклонява вниманието от другия сериозен проблем – огромното струпване на войски и конвенционално оръжие по протежение на демитализираната зона, която играе ролята на граница между двете страни. От двете страни на зоната има 2 000 000 мини. Конвенционалните оръжия представляват реална заплаха на полуострова.

Това каза за "Събота 150" по "Хоризонт" специалистът по история на Азия Аврам Агов. Според него сегашната реторика на Севера е повече демонстрация на сила, отколкото реална заплаха и е отговор на съвместните военни учения на полуострова, в които участваха стелт-бомбардировачи, които могат да носят ядрено оръжие.

Предвид скорошното наследяване на властта от Ким Чен-ун, тази военна реторика може да се изтълкува и като утвърждаване на лидера сред военните, но според мен този фактор играе второстепенна роля, допълни експертът, който очаква комуникациите между двете страни да се възстановят след приключване на военните маневри. Той припомни, че през 2009-а година отношенията между Северна и Южна Корея отново се влошили след военни маневри в Южна Корея.

През последните 15 години Северна Корея е обявявала общо шест пъти анулиране на договора за примирие, но той не е подписван от Южна Корея. На нейно място стои подписът на силите на ООН, командвани от САЩ по време на Корейската война.

Китай не е само основен фактор в примирието, но и единственият съюзник на Северна Корея. От друга страна Китай се превърна в най-големия търговски партньор на Южна Корея, дори изпреварвайки САЩ. Балансиращата роля на Китай е ключова, но Пекин ще продължава да подкрепя Пхенян. Водеща парадигма в политиката на Вашингтон е неразпространението на ядрено оръжие. Американците няма да преговарят със севернокорейците, докато те разработват ядрено оръжие. В същото време ядрената програма и параноята за сигурност на Северна Корея са отчасти продукт на липсата на мирен договор и дипломатическо признаване от САЩ.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна