Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърта комисия в СОС отхвърли предложението за референдум за "Софийска вода"

Снимка: Ивайло Михайлов

Столичните общински съветници от всички представени политически групи и членове на комисии не подкрепиха колегите си от БСП за провеждането на референдум за разваляне на концесията със "Софийска вода". Комисиите по инженерна инфраструктура, местно самоуправление, финанси и стопанската комисия излизат със становище, че не са налице законови основания и нарушения от концесионера, за да бъде прекратен договорът от страна на Столичната община. Това щяло да доведе до големи финансови загуби.

В интервю за предаването "Нещо повече" председателят на Стопанската комисия Николай Стойнев обясни:

Предложението на колегите е нож с две остриета и това трябва да е ясно на всички, защото изходът от референдума е задължителен – не подлежи на коментар, а трябва да се изпълнява. Един от гражданите постави въпроса – какъвто и да е изходът от референдума, той ще облагодетелства концесионера. Ако е положителен – това означава огромни неустойки, които ще бъдат платени на дружеството. Ако е отрицателен – това означава, че "Софийска вода" ще бъде мотивирана да не се съгласява на ревизия на концесионния договор – нещо, което в момента тече като процес. Не бива да се заблуждаваме, че в момента, в който стартира такава процедура, а тя не става от днес за утре, вероятно ще тече няколко години, няма да има никакви инвестиции в мрежата, концесионерът ще бъде заинтересован единствено да работи за максималната си печалба и няма да има инструмент нито ДКЕВР, още по-малко Столична община, с който да влияе на неговата работа. Това би поставило на сериозен риск водоснабдяването в столицата. Оставям настрани няколкото милиона, които ще струва самият референдум.

Стойнев е категоричен, че има много рискове в решение за прекратяване на договора със "Софийска вода": СО ще бъде поставена в ситуация на неизправна страна и ще трябва да плати задълженията, които дружеството има, и капиталова компенсация. Според експертите става въпрос за стотици милиони. Освен това общината е задължена по закон да избере нов концесионер. Темата за смяната на една фирма с друга е най-маловажният факт в случая, ако условията, при които работи, не се променят.

Разумното решение в случая е ревизия на концесионния договор, предоговаряне на основни клаузи, които да доведат до по-добро качество на водата и възможности за по-сериозен контрол както от СО, така и от ДКЕВР.

Темата за предложения референдум за "Софийска вода" ще бъде обсъдена на заседанието на Общинския съвет на 5-и септември.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени