Очевидно е, че президентът Обама, съветван по-скоро от най-тесния си кръг, имаше нужда от разширяване на меродавните източници на влияние върху тези събития, които предстоят. За мен решаващо значение имаше гласуването в британския парламент, когато при 285 срещу 272 гласа беше отхвърлено предложението за даване на мандат на правителството за участие във военни действия в Сирия. В огромна степен за мен това е изненадващо решение и то е един прецедент в особените отношения между САЩ и Великобритания в последните 80 години. Това каза доц. Бойко Маринков от Института за балкански изследвания на БАН в интервю за предаването "12+3".
Ще се търси излизане от ситуацията, но когато липсва сериозна, авторитетна външна подкрепа за една военна акция от този мащаб, трябва да се търси подкрепа вътре в страната. Това за мен е основният мотив, с който президентът Обама прехвърли отговорността и дискусията в Сената и Конгреса. Разбира се, тук има и личен елемент и това е, че Обама влиза в последните две години от своя втори мандат и всичко от тук нататък ще бъде запоменено и записано в историята. Обама е изключително амбициозен човек, за да позволи името му и президентството му да бъде неглижирано в историята на САЩ. Така че при тази достатъчно остра и неконтролируема ситуация той ще търси максимален консенсус в рамките на елита на САЩ, прогнозира Маринков.
Истината е такава, че вече имаме две конфликтни точки в Арабския свят – едната е в Египет, а другата в Сирия. Саудитска Арабия заема противоположни позиции и по двата конфликта. В Египет подкрепя военните в лицето на началника на Генералния щаб, а в Сирия е срещу Башар ал Асад. Това ще създаде и вече създава достатъчно проблеми на турското ръководство. Много интересни материали се появиха в няколко сайта на сериозни турски издания, които подсказват, че има опасност от изтичане на саудитски капитали, включително инвестиционни, от Турция. По този повод турският външен министър се опитва да изгради едни по-силни отношения с Катар и да даде друго лице на опозиционната групировка на Асад в Сирия, обясни той.
По отношение на евентуални военни действия доц. Маринков обясни, че технологиите, които използва САЩ при евентуален удари в Сирия, са в състояние да нанесат съответните удари върху щабове, военни подразделения и да създадат достатъчно пораженско настроение в рамките на сирийската армия: В същото време мисля, че сирийската армия в момента има двугодишен боен опит, почти безценен за една армия. /.../ Струва ми се, че в наземни операции сирийската армия ще има предимства. В този смисъл турското ръководство заявява, че ограничените военновъздушни удари ще се окажат недостатъчни за превес в сирийската гражданска война. /.../ Началото на ракетните удари поставя началото на една крайна ескалация, която няма междинна-финална фаза. Не може да се спре по средата на една военна операция.
Цялото интервю на Петър Волгин с Бойко Маринков чуйте от звуковия файл.