Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Янкова: МТСП е поискало бюджет за активна политика от около 143 млн. лева

Снимка: МТСП

През август безработицата в България е била 13%, оставяйки непроменена спрямо месец юли. Това означава, че 439 хил. българи са били безработни през последните два месеца на лятото, сочат данните на Евростат. Нивото на безработицата в целия Европейски съюз също е останало непроменено спрямо предходния месец, засягайки 10,9 на сто или общо около 26,590 млн. души.

В интервю за предаването "Нещо повече" заместник-министърът на труда и социалната политиката Росица Янкова коментира проблема с безработицата: Правителството започна едни от първите законодателни промени, насочени именно към младежите. Разшири се възможността работодатели да наемат за чиракуване младежи, така че те да бъдат обучени на занаят. Също така се дава много добра възможност на работодатели, които наемат младежи за период от 18 месеца, да им бъдат покривани част от осигуровките и заплатите, като през първите 6 месеца държавата покрива 30%, през следващите 6 месеца – 50% и накрая – 70%, ако младежът наистина бъде задържан за тези 18 месеца. До края на годината за около 2000 младежи ще има средства.

Янкова обясни, че от началото на юни МТСП е стартирало работата по разработване на гаранция за младежта, по която се очаква България да получи около 100 млн. евро.

Идеята при стажа е не толкова да сложим ангажимент на работодателя, колкото едно лице, което е завършило образование и вече има придобита професия, да види как на практика тя се упражнява, да добие трудови навици и по-практически умения. От тук насетне е въпрос на договорка между него и работодателя дали то ще остане на работа, или ще си търси другаде устойчива заетост. По всички останали мерки и програми, когато говорим за чиста субсидирана заетост, задължително ще има период, в който работодателят ще бъде задължен да остави на работа лицето след субсидирания период. Съгласно изискванията и на европейското законодателство, работодателят трябва да осигури 50% от това, което му се предоставя като субсидия. В случая ние предпочитаме около 6 месеца заплатата да бъде субсисидирана от страна на държавата и още 6 месеца работодателят да плаща със собствени средства и да задържи лицето. Установихме, че по-дългите периоди са по-трудни за работодателите. Още повече, че понякога те търпят санкции, когато младежите нарушават трудовата дисциплина, а те не могат да ги освободят освен дисциплинарно, обясни Янкова.

Росица Янкова каза още, че е поискан оптимален бюджет за активна политика от около 143 млн. лева: С тях считаме, че първо ще имаме възможност да увеличим броя на лицата, които да бъдат включени в различни програми и мерки, а от друга страна да поеме и нови програми, и мерки.

По отношение на хората в предпенсионна възраст Янкова каза: Това е другата голяма група, към която е насочен приоритетно новият план за насърчаване на заетостта. Работната група по подготовка на програмите и мерките също работи в насока промяна на програмата "Помощ за пенсиониране", така че малко да се разшири обхватът на лицата, включени в нея.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени