Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Др. Стойнев: Ще преговаряме с General Electric за IX и X блок на "Марица-изток 2"

Защитен е националният интерес в преговорите с "Ексим банк"
Снимка: БГНЕС

Засега е заявено финансиране за бъдещия Седми реактор на АЕЦ "Козлодуй" само с американски капитали, заяви в предаването "Неделя 150" на "Хоризонт" енергийният министър Драгомир Стойнев.

Финансирането ще дойде от Америка, от американската банка за експортно и импортно кредитиране. Финансирането идва изцяло от Америка за този проект. Може би има някакво неразбиране в нашите послания, но аз имах среща с ръководството на американската банка "Ексим Банк", на която те изразиха готовност на 70% процента да финансират проекта. Тоест, няма никакви други капитали до момента, освен от САЩ.

При преговорите с банката за експортно кредитиране "Ексим банк" е защитен българският национален интерес, увери Стойнев:

Уверявам ви, чувствам се много спокоен във всичките ни преговори, било то с американците, било то с руснаците, знаейки, че работя за националните интереси. Да, ние трябва да се съобразяваме с европейското законодателство, което обтегна тона на разговорите с "Газпром". Както с "Южен поток", за да гарантираме сигурност на доставките на природен газ, същото е и с американската страна.

Новият блок ще работи с американско гориво, коментира министърът:

Бъдещият блок ще бъде американски, нормално е да работи с американско гориво. "Уестингхаус" е най-големият производител на ядрено гориво в света. За да бъде максимално ефективна тази централа, което е и моята цел - максимално да се възползва българският народ от нея, трябва да работи с американско гориво. Това означава, че този реактор ще работи с американско гориво. Когато удължим живота на V и VI блок, те са с руски реактори, те ще работят с руско гориво. Това е. Няма какво кой да има ревност, кой да няма ревност. Мен ме интересува най-голямата ефективност и най-голямата печалба, която ще донесат тези технологии за българската държава и съответно за българската икономика. Това е моята амбиция и това ще преследвам. А кой ще ревнува, кой е против, това отива на второстепенен план.

Министърът коментира, че новият реактор е възможно най-добър:

Това е възможно най-новата технология, възможно най-безопасната технология. Ако този реактор бъде изграден, ние ще гарантираме спокойствие на следващото поколение българи, тъй като животът на този реактор е 60 години плюс още 20 години възможност за удължаване на неговия живот. Следващото поколение българи ще има гаранция за своята енергийна сигурност.

Стойнев коментира, че е удоволетворен от визитата си в САЩ, защото от Вашингтон е доловил ясен сигнал за желание да се засили икономическото сътрудничество между двете страни: 

Ако до момента отношенията между България и САЩ са главно в политическата сфера - на много високо ниво, които след това дават резултат за съвместни военни действия в Косово, Афганистан, Ирак, моята амбиция бе именно икономическите взаимоотношения да бъдат качени на нивото на политическите. Имахме изключително важни срещи не само с инвеститори от САЩ, които желаят да инвестират в България, но и много важни срещи в Държавния департамент, в Департамента по търговия. Получих покана от Съвета за национална сигурност на САЩ, където именно дискутирах икономически въпроси. Това ясно показа, че от американска страна имат същите намерения, което лично мен много ме удовлетворява, тъй като икономическите съветници на президента Обама също проявиха интерес за задълбочаване на отношенията ни в икономическата сфера. Когато със съветниците от икономическия екип на президента Обама се обсъждаха бъдещите намерения и как ние виждаме бъдещото развитие на нашите взаимоотношения, уверявам ви, че от тук започваме да развиваме един потенциал между двете страни, който не е използван. Около това се обединихме и двете страни.

Министърът допълни, че в момента в САЩ и Китай се строят 4 реактора от типа АР-1000, какъвто страната ни иска да закупи, и скоро ще може да се види как работят те в реални условия, с което да отпадне аргументът, че в света няма такъв действащ реактор. Системите за безопасност на този реактор нямат нужда от електричество, коментира министърът и допълни, че ако АЕЦ "Фукушима" е имала такъв реактор, трагедията е щяла да бъде избегната.

Стойнев отказа да се ангажира с позиция "за" или "против" градежа на АЕЦ "Белене" с мотива, че коментарът му ще бъде ползван от съответните страни в арбитража:

Аз не мога да кажа дали подкрепям или не подкрепям проекта АЕЦ "Белене", тъй като в момента ние сме в арбитраж. Всяко мое изявление ще се ползва от руската страна и най-реномираната адвокатска компания в света, която ни защитава по това дело, ясно ме е предупредила да не вземам отношение по проекта АЕЦ "Белене". Съдбата на АЕЦ "Белене" е в ръцете на Народното събрание.

По отношение на "Южен поток" и информацията, че ще има нов конкурс за фирми, които кандидатстват по проекта, министърът заяви, че подкрепя идеята:

Аз също бях на мнение, че конкурсът трябва да бъде прекратен на този етап, за да дадем възможност на повече фирми да участват и да се състезават, да имат равен шанс. Интересът към "Южен поток" е огромен. Миналия петък, когато бях в Лондон, имах среща и с ръководството на "Ролс-Ройс". Те имат огромно желание да предоставят компресорни станции за проекта "Южен поток". По време на визитата ми в Америка имах среща и с "Дженерал Илектрик", които, освен че и те имат желание да предоставят компресори за изграждане, които да се използват в проекта "Южен поток", изявиха желание и за изграждане на два нови блока на територията на ТЕЦ "Марица-изток-2", говорим за IX и X блок. Тъй като ние в бъдеще ще трябва да затваряме и термичните централи, а за мен е важно да продължаваме да имаме производство на електроенергия чрез въглища, аз приех това предложение, което означава, че ние стартираме преговори и с "Дженерал Илектрик" за изграждане на IX и X блок на площадката на ТЕЦ 2. Тъй като има огромен интерес към "Южен поток", аз считам, че конкурсите трябва да бъдат проведени по изключително прозрачен начин, не трябва да се бърза. Обясних на "Газпром" какво е нашето желание, те се съгласиха, така че ще има нова процедура.

Министърът няма опасения, че новият момент в отношенията между Москва и Киев може да ревизира условията за "Южен поток":

Нямам опасения, тъй като този проект не е за България. "Южен поток" е за европейските потребители, крайната му точка е Италия. Доколкото знам, утре официално ще бъде даден старт на изграждането на проекта и в Сърбия. Ако наистина искаме да гарантираме доставката на природен газ на европейските потребители, самата Европейска комисия трябва да изиска по-бързи стъпки за изграждането на проекта "Южен поток". На този етап нямам притеснения, този проект е изгоден както за Русия, така и за ЕС, а и за България, тъй като ще премине през областта, която е най-бедна не само в България, а и в целия ЕС. Ще се създадат хиляди работни места. За мен е важно като министър на икономиката да има голям проект, който да ревитализира българската икономика. Такъв проект е и VII блок, тъй като и там се очакват хиляди работни места.

Цялото интервю с Драгомир Стойнев можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени